REKLAMA
 
REKLAMA

ML System pogłębia stratę mimo rosnącej sprzedaży zagranicznej

ML System pogłębia stratę mimo rosnącej sprzedaży zagranicznej
fot. ML System

Grupa ML System podsumowała pierwsze półrocze 2023 r. Niemal wszystkie główne wyniki finansowe są niższe w zestawieniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Spółka podkreśla jednocześnie mocny wzrost przychodów ze sprzedaży eksportowej.

Jak podaje ML System, grupa w pierwszym półroczu 2023 r. osiągnęła 14,1 mln zł przychodów ze sprzedaży produktów za granicę, co oznacza wzrost aż o 206 proc. rok do roku. Jako najważniejsze rynki zagraniczne, na których w tym czasie realizowała zlecenia, wskazuje Norwegię, Szwecję i Niemcy.

Ogółem w pierwszej połowie br. Grupa ML System wypracowała 94,5 mln zł przychodów ze sprzedaży, podczas gdy w analogicznym okresie 2022 r. było to 105,26 mln zł.

REKLAMA

Zyski maleją

Pierwsze 6 miesięcy br. ML System zamknął zyskiem brutto ze sprzedaży na poziomie 8,32 mln zł (11,6 mln zł rok wcześniej). W tym okresie wynik EBITDA osiągnął 7,2 mln zł – wobec 13,1 mln zł w pierwszej połowie 2022 r. Strata netto natomiast wyniosła w pierwszym półroczu br. 10,65 mln zł, podczas gdy rok wcześniej w tym samym okresie zamknęła się na poziomie 3,76 mln zł.

Spółka wskazuje, że na obniżenie wartości sprzedaży w drugim kwartale i całym pierwszym półroczu miały wpływ przesunięcia w odbiorze produktów i obłożenie maszyn pracami w ramach projektów badawczo-rozwojowych. Z kolei spadek zysków był efektem niższej sprzedaży, także produktów o wysokiej marży.

ML System podaje, że w ujęciu rok do roku koszty finansowe wzrosły w analizowanym okresie o prawie 2,5 mln zł, a koszty ogólnego zarządu – o 2,2 mln zł.

W planach masowa sprzedaż dachówki fotowoltaicznej

Spółka podaje, że w drugiej połowie br. skoncentruje się na wdrożeniu produkcyjnym na masową skalę nowych produktów. W ten sposób przygotowuje się do wejścia w życie projektowanej dyrektywy EPBD (Energy Performance of Buildings Directive), dotyczącej efektywności energetycznej budynków.

REKLAMA

Dyrektywa zakłada m.in. stopniowe wprowadzenie obowiązkowego montażu instalacji PV na wybranych obiektach. Od 2028 r. wszystkie nowe budynki miałyby być zeroemisyjne, a do 2026 r. ma to dotyczyć nowego budownictwa zajmowanego lub eksploatowanego przez władze publiczne (bądź do nich należącego).

W drugim półroczu koncentrujemy nasze zasoby na wdrożeniu produkcyjnym na masową skalę nowych produktów, uwzględniając kontekst projektu dyrektywy EPBD. Chcemy być w pełni przygotowani na potrzeby rynku i rosnący popyt – mówi Dawid Cycoń, prezes ML System.

Prezes spółki informuje, że na bieżąco realizuje ona dostawy szyb z powłokami kwantowymi i w technologii 2D Glass.

W zakresie projektu Active Glass aktualnie lokujemy maszyny produkcyjne w nowo powstałej hali produkcyjnej. Jeżeli chodzi o ceramiczną dachówkę fotowoltaiczną, to obecnie koncentrujemy się na planowaniu modelu produkcji i sprzedaży masowej przy współpracy z europejskimi liderami branży pokryć ceramicznych. Projekt QDrive jest w fazie realizacji, a jego planowanym efektem będzie wytworzenie prototypowej szyby giętej z powłoką kwantową dedykowanej branży automotive – wyjaśnia Dawid Cycoń.

Technologiczne patenty

ML System to spółka technologiczna dysponująca silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym. Oferuje rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty firmy są alternatywą dla tradycyjnych materiałów budowlanych. W swoim portfolio ma ona również produkty tradycyjnej fotowoltaiki, produkty z obszaru Smart City i specjalistyczne szkło, w tym dla branży automotive.

Spółka uzyskała 16 patentów, a 9 zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej. W 2021 r. uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA