REKLAMA
 
REKLAMA

Top 3 najwydajniejszych paneli fotowoltaicznych

Top 3 najwydajniejszych paneli fotowoltaicznych
Aiko Solar

Wszystko wskazuje na to, że rok 2023 zakończy się dominacją chińskich modułów fotowoltaicznych jako  najwydajniejszych. W zestawieniu prowadzonym przez serwis TaiyangNews kolejny miesiąc z rzędu trzy pierwsze miejsca zajmowane są przez chińskich producentów.

Listopadowa aktualizacja rankingu prowadzonego przez serwis TaiyangNews, który w comiesięcznych odstępach publikuje zestawienie najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych, ponownie wskazuje na dominację chińskich producentów PV. Wszystko wskazuje na to, że grudniowa aktualizacja nie przyniesie w tym obszarze większych zmian.

Chińskie top 3 paneli fotowoltaicznych

Niezmiennie już dziewiąty miesiąc z rzędu pozycję lidera wśród najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych w rankingu TaiyangNews zajmuje moduł chińskiego producenta AikoSolar o mocy 620 W i sprawności 24 proc. (seria ABC White hole). Jego wymiary wynoszą 2278 x 1134 x 35 mm, a masa jest równa 28,2 kg. Panel został wykonany na bazie ogniw ABC (All-Back-Contact). Jest objęty 15-letnią gwarancją producenta oraz 30-letnią gwarancją na wydajność, która to po wspominanym okresie ma wynosić nie mniej niż 88,85 proc.

REKLAMA

Podobnie jak Aiko Solar, chiński producent Longi zajął po raz dziewiąty drugie miejsce w rankingu TaiyangNews ze swoim modułem fotowoltaicznym z serii Hi-MO 6 o mocy 600 W i sprawności 23,3 proc. Jego wymiary wynoszą 2278 x 1134 x 30 mm, moduł waży 27,2 kg. Moduł bazuje na ogniwach fotowoltaicznych wykonanych w opracowanej przez Longi technologii HPBC (Hybrid Passivated Back Contact).

Także produkt Longi jest objęty 15-letnią gwarancją producenta, lecz gwarancja na wydajność jest krótsza i wynosi 25 lat. Po tym okresie wydajność ma być nie mniejsza niż 88,9 proc.

REKLAMA

Podium zamyka chiński Huasun z modułem z serii Himalaya HS-210-B132DS o mocy 715 W i sprawności 23,02 proc. To trzeci miesiąc z rzędu, kiedy Huasun zajmuje trzecią pozycję (wcześniej zajmował ją amerykański SunPower). Moduł fotowoltaiczny ma wymiary 2384 x 1303 x 35 mm i waży 38,7 kg. Został wykonany z wykorzystaniem ogniw heterozłączowych w technologii HJT 2.0. Poszczególne okresy gwarancyjne są takie same jak w przypadku modułu z pierwszej pozycji, choć po 30 latach wydajność urządzenia będzie prawdopodobnie niższa (nie powinna spaść poniżej 80 proc. wartości początkowej).

 

Ranking najwydajniejszych paneli fotowoltaicznych w listopadzie 2023 r.
Ranking najwydajniejszych paneli fotowoltaicznych w listopadzie 2023. Źródło TaiyangNews

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA