Pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna korzystająca z linii bezpośredniej

Pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna korzystająca z linii bezpośredniej
Mondolez Polska Production

Przy jednej z fabryk w województwie opolskim powstała farma fotowoltaiczna przesyłająca energię do odbiorcy za pośrednictwem linii bezpośredniej. To pierwsza tego rodzaju inwestycja na polskim rynku OZE.

Kilka tygodni temu Urząd Regulacji Energetyki poinformował o dokonaniu pierwszego wpisu do rejestru linii bezpośrednich (i na razie jedynego). Rejestr został uruchomiony przez URE po wejściu w życie ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która uregulowała zasady korzystania z energii przesyłanej za pomocą linii bezpośrednich.

Linie bezpośrednie mają umożliwiać łączenie instalacji wytwórczych z odbiorcami z pominięciem publicznych sieci dystrybucyjnych. W ten sposób instalacje OZE mogą powstawać w lokalizacjach, gdzie brakuje miejsca na przyłączenie ich do publicznej sieci, a korzystający z nich odbiorcy mogą w ten sposób zyskać dostęp do tańszej i czystej energii.

REKLAMA

Pierwszy wpis do prowadzonego przez URE wykazu linii bezpośredniej został wykonany w zeszłym miesiącu. W wykazie pojawiła się informacja o połączeniu linią bezpośrednią farmy fotowoltaicznej z zakładem produkcyjnym Mondelez Polska Production znajdującym się w Skarbimierzu w województwie opolskim.

Z wpisu wynika, że długość linii bezpośredniej łączącej elektrownię PV z fabryką wynosi 35 metrów, a jej maksymalne znamionowe napięcie pracy to 15,75 kV.

Produkcja słodyczy zasilana z PV

Teraz Mondelez Polska Production poinformował o wybudowaniu korzystającej z linii bezpośredniej farmy fotowoltaicznej w Skarbimierzu.

Fabryka w Skarbimierzu, w której produkowane są słodycze marek Milka, Oreo, 3BIT czy Cadbury, będzie zasilana przez elektrownię fotowoltaiczną o łącznej mocy blisko 999 kWp. Instalacja składa się z 1852 paneli monokrystalicznych usytuowanych przy zakładzie produkcyjnym.

REKLAMA

– Inwestycja o wartości około 1 mln dolarów stanowi kluczowy moment dla naszej strategii w zakresie energii odnawialnej. To także wyraz zaufania do naszego polskiego zespołu i wiara w potencjał fabryk w Polsce, jak i wzmocnienia roli, jaką pełnią w łańcuchu dostaw Mondelez w Europie i na świecie – komentuje Roman Sitko, prezes zarządu Mondelez Polska Production.

 

farma fotowoltaiczna w skarbimierzu korzystająca z linii bezpośredniej
Farma fotowoltaiczna przy zakładzie Mondolez Polska Production w Skarbimierzu korzystająca z linii bezpośredniej

Wkrótce kolejne farmy fotowoltaiczne

Mondelez Polska Production szykuje już kolejne inwestycje w fotowoltaikę, które pozwolą zakładom firmy zmniejszyć koszty zużywanej energii elektrycznej, a także ograniczyć ślad węglowy działalności.

Łączna moc wszystkich trzech elektrowni fotowoltaicznych, które firma chce uruchomić przy swoich polskich zakładach, wyniesie 3 MW. Polski oddział Mondelez ma w planach budowę kolejnych farm fotowoltaicznych zasilających jej fabryki w Bielanach Wrocławskich i Jankowicach koło Poznania.

Jak podkreśla spółka, inwestycja w odnawialne źródła energii jest efektem długoterminowej strategii i stanowi istotny element szerszych działań w obszarze ESG.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.