REKLAMA
 
REKLAMA

Energia z farm fotowoltaicznych w Polsce zasili globalny koncern technologiczny

Energia z farm fotowoltaicznych w Polsce zasili globalny koncern technologiczny
fot. ec-red/Flickr cc

Nowo wybudowane instalacje fotowoltaiczne GoldenPeaks Capital mają dostarczyć energię na potrzeby umowy zawartej z koncernem Google. To kolejny taki kontrakt amerykańskiego giganta na polskim rynku. 

GoldenPeaks Capital (GPC), fundusz zarejestrowany na Malcie, zawarł 10-letnią umowę zakupu energii elektrycznej (PPA) z Google. Przewiduje ona dostawy ponad 137 GWh odnawialnej energii elektrycznej w skali roku.

Jak podaje GPC, energia elektryczna zakontraktowana w umowie PPA będzie wytwarzana przez nowo wybudowane elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy  119 MWdc (106 MWac). Firma nie ujawniła konkretnych informacji na temat ich lokalizacji.

REKLAMA

Możliwość współpracy z Google wiele znaczy dla zespołu GoldenPeaks Capital i dla naszego celu, jakim jest umożliwienie firmom na całym świecie tworzenie zrównoważonej i ekologicznej przyszłości naszej planety. Wszyscy na co dzień korzystamy z usług tego giganta technologicznego – pomoc w przekształceniu tej istotnej podstawy naszej codziennej pracy na bardziej ekologiczną jest ekscytująca – skomentował Adriano Agosti, założyciel i prezes GoldenPeaks Capital.

Coraz więcej kontraktów PPA

GoldenPeaks Capital działa w Polsce za pośrednictwem spółki Spectris Energy, w 100 proc. zależnej od GPC. Firma zawarła już szereg umów PPA w naszym kraju. W styczniu tego roku informowała o podpisaniu kontraktu ze spółką Boryszew Green Energy and Gas. Dostawy energii z elektrowni fotowoltaicznych GPC mają trwać 10 lat i osiągać poziom 24 GWh w skali roku.

Umowa z Boryszewem była dla GPC siódmą umową PPA w naszym kraju. W zeszłym roku firma podpisała wirtualny kontrakt PPA (vPPA) z koncernem Mondelēz International. Przewiduje on 12-letnie wirtualne dostawy 126 GWh energii rocznie. Ponadto GPC dostarcza zieloną energię do sieci Biedronka. Dostawy w ramach korporacyjnej umowy PPA (cPPA) z Jeronimo Martins Polska są realizowane od 2023 r.  W skali roku na potrzeby sieci trafia 78 GWh energii z farm fotowoltaicznych GPC.

Wśród zawartych przez GPC umów PPA jest także kontrakt na dostawy energii dla polskiego oddziału austriackiej Grupy Kronospan. Podpisana w 2022 r. umowa obejmuje 12-letni okres dostaw o rocznym wolumenie ponad 180 GWh. To jedna z największych umów PPA w Polsce.

REKLAMA

Google coraz bliżej celu 100 proc. z OZE

Amerykański koncern technologiczny realizuje program Carbon Free Future w Europie. Zamierza do 2030 r. zasilać swoją działalność w 100 proc. ze źródeł bezemisyjnych. Do tego celu przysłużą się podpisane w ostatnim czasie umowy PPA.

Oprócz umowy z GPC na dostawy zielonej energii w Polsce Google zawarło ostatnio kontrakty na rynku holenderskim, włoskim i belgijskim. Dzięki temu może już w tym roku zasilać 90 proc. swojej działalności w Holandii z OZE, w najbliższych latach ten poziom ma być osiągnięty też we Włoszech i w Polsce.

W Holandii koncern podpisał swoją największą jak dotąd umowę PPA na dostawy energii z morskich elektrowni wiatrowych. Więcej na ten temat w artykule: Serwery Google w Europie zasili energia z morskich wiatraków.

Kontrakt z GPC jest drugim zawartym przez Google na rynku polskim. Pierwszym była umowa podpisana w ramach współpracy z Grupą Polsat Plus. Przewiduje ona zakup energii z elektrowni wiatrowych o mocy 50,4 MW, wchodzących w skład farmy wiatrowej Przyrów na terenie województwa śląskiego. Umowę ogłoszono w październiku 2023 r.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA