Kolejna duża umowa PPA w Polsce. Dostawcą będzie GoldenPeaks Capital

Kolejna duża umowa PPA w Polsce. Dostawcą będzie GoldenPeaks Capital
fot. Zbynek Burival/Unsplash

Specjalizująca się w budowie i eksploatacji systemów solarnych firma GoldenPeaks Capital zawarła 12-letni kontrakt na sprzedaż energii fotowoltaicznej. Odbiorcą będzie polski oddział austriackiej Grupy Kronospan.

Spółka GoldenPeaks Capital (GPC) i firma produkująca płyty drewnopochodne Kronospan zakontraktowały dostawy energii o rocznym wolumenie szacowanym na ponad 180 GWh. To oznacza, że zawarta umowa PPA jest jedną z największych jak dotąd umów tego typu podpisanych w Polsce.

Dostarczana do Kronospolu energia ma pochodzić z polskich aktywów fotowoltaicznych GPC. Umowa obejmuje całość mocy projektów Delta i Echo, które są własnością GoldenPeaks Capital. Ich łączna moc zainstalowana wynosi 157 MWp.

REKLAMA

Ekspansja GPC w Polsce

GoldenPeaks Capital specjalizuje się w budowie i eksploatacji systemów fotowoltaicznych. Spółka koncentruje się obecnie na rynku Europy Wschodniej, gdzie ma portfel inwestycji fotowoltaicznych o łącznej mocy powyżej 2,3 GW.

 

W Polsce GPC działa od 2016 roku. Dotychczas podłączyła do sieci krajowej 154 elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową, a w 2022 roku planuje dodać kolejne 196 MW. Spółka wykorzystuje w swoich projektach PV podwójne moduły fotowoltaiczne z wysokowydajnymi ogniwami słonecznymi, co ma pozwalać na osiągnięcie najwyższych wydajności.

REKLAMA

Grupa jest zaangażowana w dalsze zwiększanie udziału Polski w energii odnawialnej poprzez długoterminową strategię własności gwarantującą najlepsze dostępne do tej pory komponenty systemu w połączeniu z własnym know-how w całym łańcuchu wartości – deklaruje Daniel Tain, założyciel i prezes GoldenPeaks Capital.

Przed rokiem deweloper pozyskał finansowanie od funduszu Berenberg Green Energy Junior Debt na realizację w naszym kraju dwóch portfeli farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 172 MW. W każym z nich znajduje się po 86 projektów o jednostkowej mocy 1 MW, które uzyskały gwarancje rozliczeń w systemie aukcyjnym.

Natomiast w ubiegłym miesiącu GPC informował o planach przejęcia w naszym kraju w najbliższym półroczu ponad 1 GW projektów PV – poprzez swoją spółkę zależną Spectris Energy.

Umowa PPA na 190 GWh energii rocznie

Miesiąc temu umowę PPA na dostawy dużego wolumenu energii podpisała firma Tion Renewables AG. Na podstawie kontraktu Grupa Saint-Gobain – francuski koncern przemysłowy produkujący materiały budowlane – odkupi 100 proc. energii produkowanej przez lądowe farmy wiatrowe Tion Renewables w Polsce.

Przewidywana roczna produkcja energii z objętych kontraktem 20 turbin wiatrowych o łącznej mocy 52 MW wyniesie około 190 GWh. W ramach umowy całość zielonej energii elektrycznej produkowanej przez farmy wiatrowe będzie sprzedawana na rynku i wirtualnie rozliczana po stałej cenie z Saint-Gobain.

Kontrakt będzie realizowany od 2025 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.