Holenderski start-up zebrał miliony euro na rozwój optymalizatorów

Holenderski start-up zebrał miliony euro na rozwój optymalizatorów
Fot. taylor

Holenderska firma Taylor zaprojektowała optymalizator fotowoltaiczny, który ma zwiększać wydajność modułu już na poziomie pojedynczego łańcucha ogniw krzemowych.

Holenderska firma Taylor jest spółką utworzoną przez naukowców z politechniki w Eindhoven. Zajmuje się rozwojem zaawansowanych technologii z obszaru elektroniki i oprogramowania w kontekście zwiększania wydajności modułów fotowoltaicznych

Opracowane przez Taylor optymalizatory fotowoltaiczne CSO mają umożliwić większy uzysk energii w przypadku występującego zacienienia lub trwałego uszkodzenia modułów fotowoltaicznych. Taylor pracuje nad coraz szerszą kompatybilnością z dostępnymi modułami i falownikami.

REKLAMA

Indywidualna kontrola

Jak twierdzi firma, na obniżenie końcowej wydajności pracy instalacji fotowoltaicznej znacząco wpływają nie tylko procesy starzenia się modułów – które mogą z czasem prowadzić do powstania mikropęknięć – ale też pojawiające się lokalnie zacienienie (np. w wyniku zabrudzeń lub obecności obiektów takich jak kominy i drzewa). W konsekwencji prowadzi to do wydłużenia czasu zwrotu nakładów poniesionych na inwestycję w fotowoltaikę.

W rozwiązaniu tego problemu ma pomóc optymalizatory CSO (Cell String Optimizers). Optymalizator opracowany przez Holendrów ma odpowiadać za optymalizację pracy pojedynczego łańcucha ogniw słonecznych i ograniczać negatywny wpływ wadliwie działającego stringu na pozostałą, poprawnie funkcjonującą sekcję modułu fotowoltaicznego.

Wraz z samym urządzeniem Taylor dostarcza oprogramowanie pozwalające śledzić pracę instalacji fotowoltaicznej. System co 5 minut aktualizuje informacje, dając za pośrednictwem dashboardu bieżący wgląd w pracę systemu PV.

Obecnie technologia Taylor CSO jest zintegrowana z modułami niemieckiego producenta Sonnex Energie i serią SNX-D54HP405-410MS (moduły w przedziale mocowym 405-410 W). Na stronie producenta modułów podane są również dwie inne serie potencjalnie kompatybilne z optymalizatorami CSO. Mowa o modułach SNX-D54HP450-460MS oraz SNX-D72HP540-550MS (ich przypadku brakuje oficjalnej karty katalogowej produktu).

REKLAMA

Jeżeli chodzi o kompatybilność CSO z falownikami fotowoltaicznymi, to zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej holenderskiej firmy produkt jest obecnie kompatybilny z falownikami: Solis (jednofazowy S5 en S6, trójfazowy S5 en S6), GoodWe (XS, DNS) i FoxESS (falowniki serii S- G2 i T- G3).

Zarówno w obszarze modułów fotowoltaicznych, jak i falowników trwają prace nad poszerzaniem portfolio kompatybilnych produktów.

Miliony na rozwój

Istotną informacją, wskazującą na rozwój spółki, jest to, że zebrała ona w ostatnim czasie 8 mln euro na rozwój i zwiększenie sprzedaży swoich optymalizatorów na kolejnych rynkach. Obecnie Taylor ma posiadać zabezpieczone kontrakty na terenie Belgii i Francji oraz planuje ekspansję na kolejne kraje – w pierwszej kolejności będą to Niemcy.

Za wsparcie finansowe udzielone firmie Taylor mają być odpowiedzialni: holenderski fundusz emerytalny ABP, firma inwestycyjna Rubio Impact Investment oraz agencja rozwoju regionalnego w północnej Holandii (Brabant Development Agency, BOM).

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.