Więcej ujemnych cen RCE niż dodatnich. Wysyłka energii do sieci coraz mniej opłacalna
Wraz ze wzrostem zainstalowanej mocy fotowoltaiki w Polsce stawki za wysyłanie energii do sieci w godzinach południowych wiosną i latem stają się coraz niższe. Potwierdzają to dane z kwietnia, kiedy w godzinach południowych częściej notowane były ujemne ceny RCE niż dodatnie.
Działalność prosumentów rozliczających się z wysyłki nadwyżek energii do sieci w net-billingu po cenach RCE staje się coraz mniej opłacalna – jeśli towarzyszy jej mały poziom autokonsumpcji. Zużywając większość energii na własne potrzeby, mogą oni optymalizować rachunek ekonomiczny, oszczędzając na energii niezakupionej z sieci. Jednak jeśli nie mają co zrobić z energią produkowaną przez ich fotowoltaikę i musi ona trafić do sieci, opłacalność rozliczeń w net-billingu staje się coraz niższa.
Ratunkiem jest maksymalizacja autokonsumpcji na przykład poprzez inwestycję w magazyn energii, który pozwala nie tylko przechować energię wyprodukowaną w ciągu dnia i zużyć ją wieczorami, ale także wykorzystać ją do wprowadzenia do sieci w porze wieczornej, kiedy stawki za eksport energii do sieci (RCE) są wyraźnie wyższe (z tego rozwiązania nie skorzysta druga grupa prosumentów rozliczających się w net-billingu po stałych cenach RCEm, które w danym miesiącu są takie same niezależnie od pory wprowadzenia energii do sieci, a które również w miesiącach wiosennych i letnich osiągają coraz niższe poziomy).
Co istotne,eksport energii do sieci w czasie występowania ujemnych cen RCE nie powoduje obniżenia depozytu prosumenckiego – stawka depozytu nie ulega wówczas zmianie. Z kolei rozliczenia przy dodatnich stawkach powinny uwzględniać współczynnik korekcyjny w wysokości 1,23, który dodatkowo zwiększa wartość depozytów prosumenckich.
Coraz więcej dni z ujemnymi cenami za energię od prosumentów
Pierwsze wiosenne tygodnie 2026 r. w słonecznie dni przyniosły duże spadki cen na polskiej giełdzie energii, co znalazło odzwierciedlenie w stawkach RCE, po których rozlicza się część prosumentów objętych net-billingiem.
Ceny RCE są podawane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, obecnie w 15-minutowych interwałach. Jaka była ich wartość w zeszłym miesiącu?
Wcześniejszy miesiąc, marzec 2026 r., charakteryzował się dużą zmiennością cen RCE w godzinach południowych, co odzwierciedlało spore wahania nasłonecznienia. Po godzinie 12 w marcu ujemna cena RCE wystąpiła w ciągu 9 dni. Najniższa była 22 marca (-0,06 zł/kWh). Jednocześnie w marcu było kilka dni, w których ceny RCE w południe przekraczały 0,4 zł/kWh.
Z kolei wieczorami marcowe ceny RCE rosły, osiągając kilkukrotnie wartości nawet rzędu 0,9-1 zł/kWh, co stwarzało okazję prosumentom wyposażonym w magazyny energii do wygenerowania większego depozytu prosumenckiego poprzez przechowanie energii wyprodukowanej w ciągu dnia i oddanie jej do sieci wieczorami.
Jak było w kwietniu? Lepsze nasłonecznienie przełożyło się na większą liczbę dni, kiedy w południe ceny RCE spadały poniżej zera. Takich dni w zeszłym miesiącu było aż 16, a kilkukrotnie stawki RCE spadały o godz.12 nawet poniżej -0,6 zł/kWh.
Najwyższe wynagrodzenie dla prosumentów rozliczających się po cenach RCE, notowane w kwietniu w godzinach południowych, osiągało natomiast poziom 0,3-0,4 zł/kWh.

W kwietniowe wieczory stawki RCE osiągały wartości rzędu 0,5-0,9 zł/kWh – z dwoma wyjątkami: w niedzielę 5 kwietnia i sobotę 25 kwietnia o godz. 19 wynosiły zaledwie około 0,25 zł/kWh.

Rekord ujemnej ceny na początku maja
Pierwsze dni maja 2026 r. przyniosły rekord ujemnych spotowych cen na krajowej giełdzie energii. Złożyły się na to dwa czynniki: niższe zapotrzebowanie na prąd z powodu majówki, a także duża podaż energii w krajowym systemie elektroenergetycznym wynikająca ze świetnych warunków pogodowych dla fotowoltaiki.
Spotowa cena energii elektrycznej na giełdzie w pierwszy dzień majówki, w piątek 1 maja, po godzinie 13 była najniższa w historii polskiego rynku energii i wynosiła -1,43 zł/kWh. W pierwszych dniach maja cena energii rosła powyżej zera dopiero około godziny 17-18, gdy przestawała pracować fotowoltaika.
Utrzymywanie się ujemnych cen w majówkę niemal przez wszystkie godziny, w których pracowała fotowoltaika, sprawiało, że bezpośrednie wysyłanie energii do sieci przez prosumentów rozliczających się w net-billingu po stawkach RCE było całkowicie nieopłacalne. Z kolei na takiej sytuacji mogli skorzystać właściciele magazynów energii, a także odbiorcy rozliczający się za energię pobieraną z sieci po cenach dynamicznych. Ładowanie magazynu energii czy auta elektrycznego w czasie występowania ujemnych cen mogło wyraźnie pomniejszyć ich rachunek za prąd.
Więcej na ten temat w artykule: Rekord ujemnych cen energii w Polsce. Niektórzy odbiorcy na tym zarobili.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy E-Magazyny Sp. z o.o.
Tak , pokazujemy że w kierunku zachodnim można zarobić, za rok od wschodu do zachodu, będą ceny ujemne a w siedzibach osd będą lać się szampany. Koszt instalacji pv 6 kwp – 25-30k – zwrot – nigdy. Żeby nie było naiwnych założeń, jeśli będzie zbyt wysoka autokonsumpcja, osd tak was załatwi napięcięm, że i tak falowniki będą off , oni muszą swoje zarobić, to monopolista, i to chroniony i wspierany przez państwo, czyli mafia ponad prawem.
Trzeba zacząć wyłączać w upalne dni i tyle .
Mam tylko jedno pytanie na 10 somsiadów ja mam fotowoltanikę średnio 80 groszy bez opłaty przeszło wejść płacą va mi zaten sam kilowat 10 groszy i mniej
Do PV-off: pisałem o tym kilkadziesiąt razy- ustalenia pod podwaliny dzisiejszej sytuacji (wyrolowanie producentów OZE) dokonano w marcu 2015 roku w Ministerstwie na pl.III Krzyży w Warszawie na nieformalnym spotkaniu decydentów z OSD.Tak być miało i tak jest.
Taki biznes: ty dajesz teren ( dach, działka), pieniądze ( no może załapiesz się na dofinansowanie) wtedy tylko 50-70% twojej kasy, obsługę. W zamian nie dostajesz nic: może zarobisz parę złotych, mogą ci te panele wyłączyć. A OSD: zysk bez żadnych inwestycji! Taką umowę podpisują polscy użytkownicy paneli pv w net-bilingu. Normalnie żyła złota. To już lepiej obligacje kupić.
Ja mam miesieczne zuzycie energii ok 150kilowatogodzin i mi proponowali instalacje 5kilowatowa z magazynem 10 kilowatogodzin za 60 tysiecy.. Kiedy to ma sie zwrocic? Chyba za 50 lat w moim przypadku.
Jak durni ludzie lubią być okradani, to nie wilno im tego zabronić. Niech jeszcze kupią slupy i linie wysokiego napiecia oraz transfornatory. Od tego muszą jeszcze zapłacić podatek. Najlepszy bizbes, robi się na polaczkach
Wszystko tylko pota żeby dowalić tym co mają pv . W tym kraju nic się nie moze opłacać. Liczy się tylko zysk korporacji
Nic tylko destylarki odpalać i bimber pędzić z nadwyżek PV bo energia i tak się zmarnuje 😉
Kto miał rozum to nie ma PV na południe….ma te same problemy ale w mniejszym stopniu. Magazyn też potrzebuje mniejszy czyli tańszy.
JUZ ROK TEMU POSAŁEM ŻE OZE JEST ZA DUŻO MIMO TEGO NADAL JAKIS THE BILL WYDAJE POZWOLENIA NA KOLEJNE PODŁĄCZENIA ZAMIAST WYDAWAC TYLKO NA MAGAZYNY ENERGII
„Ile kosztuje OZE dla każdej 4-osobowej rodziny w Niemczech – 25 000 euro–wg cire pl” . Wpisz w google
Do nikt: zupełnie nie tak…..kto ma rozum- nie dostarcza do Sieci. Kto ma rozum buduje tyle i aż tyle by 90% skonsumować.Ten co ma więcej niż trochę rozumu oblicza zapotrzebowanie i bilans mocy , a na podstawie tego kupuje magazyn energii,co w kolejnym etapie może (nie musi) stanowić bazę do powiększenia wytwarzania. Tacy co zrobili powyższe- w trzeciej kolejce sięgają po autarkię, początkowo częściową, następnie niemal całkowitą. Budowanie PV za dziesiątki złotych by za grosze pompować interesy (i kasę) Monopolu to zaprzeczenie rozumu.
@ASB; Oni, tysiące prosumentów popełniło te błędy i nie jest im łatwo to przyznać.Większość to już rozumie ale siedzą cicho bo po szkodzie- każdy mądry
A ja mam instalacje w netmeteringu, ktora sie juz dawno zwrocila. Od pieciu lat nie place praktycznie nic za utrzymanie calego domu i smieje sie z januszy, ktorzy wtedy opowiadali te brednie o awariach, utylizacji,podatkach, nieoplacalnosci i o tym,ze po co to instalowac skoro prad jest tani. Teraz becza jak barany widzac rachunki i mysla o instalacji w net billingu z magazynem hahaha
@net metering top: – „nie place praktycznie nic” – płacisz abonament, opłatę mocową i inne opłaty. Razem to kilkadziesiąt zł miesięcznie. Od przyszłego roku pewnie znów pójdą do góry. Nie płacisz tylko za pobraną energię ale to pod warunkiem, że masz możliwość wpompować ją do sieci, bo jeśli napięcie przekroczy 253V to możesz zapomnieć o darmowej energii po zmroku czy w zimie a tak się dzieje coraz częściej w Polsce. Jeśli nie masz magazynu energii to jesteś skazany na możliwości sieci w szczycie produkcji energii.
Off-grid to utopia. Trollowanie. Przestań pisać farmazony, bo jeszcze kto uwierzy. Pewnie, można odłączyć się od sieci, ale jakim kosztem? Owszem w netemetreringu są opłaty stałe kilkadziesiąt zł, ale te opłaty też są w netbilingu, takie same plus opłata za przesył i brakujący prąd dokupiony. Spróbuj w ofgrid podłączyć jakieś urządzenie dużej mocy, albo naładować samochód elektryczny. Na oświetlenie i lodówkę latem starczy i trochę ciepłej wody.
Tylko off grid Przez piec lat za ogrzewanie,grzanie cieplej wody uzytkowej. prad bytowy,chlodzenie latemgotowanie itp zaplacilem jakies 200 zl rocznie oplat stalych, na poczatku bylo to niecale 100 zl,W tym roku niech to nawet bedzie 400 zl rocznie To sa smiesne kwoty Wiecej wydam w jeden wieczor idac do restauracji Nie mam problemow z wylaczaniem sie falownika, ani nie musze wydawac kilkudziesieciu tysiecy na magazyny, ktore nawet nie zmagazynyja mojej jednodniowej produkcji. Off grid jest dobry na dzialke od marca do pazdzziernika Calego domu wlacznie z ogrzewaniem nie zasiliszz w tym systemie(juz nie mowiac o ogrzewaniu pompa ciepla) Chyba , ze ogrzewasz dom weglem i cale twoje zuzycie zima to kilka zarowek led i lodowka. Wtedy to jest nawet nie ubostwo ,a po prostu dziadostwo energetyczne i nikt nie chce tak zyc w 21 wieku.
@Nikt – kto miał rozum ma PV w net-meteringu skierowaną na południe. Jeśli masz inaczej, to wsp ołczuję „rozumu”.
@Alladyn – a ty debilu znów lekó nie wziąłeś?
@tylko ongrid – Niemal wszystkie partie polityczne obiecują tani prąd dla ludzi ale nie mówią, co w zamian za to zdrożeje. Rosną koszty stabilizowania sieci przez OSD, więc po wyborach w przyszłym roku z pewnością pójdą w górę pozostałe składniki rachunku za prąd.
Off-grid to wciąż jest zabawa dla pasjonatów z wyjątkiem tych, dla których to konieczność (brak dostępu do sieci). Z pewnością nie ma tutaj mowy o elektromobilności. Pompa ciepła to też za duży odbiornik, więc wymagane jest inne szczytowe źródło ciepła (gaz, pellet itp.). Warto też postawić na dom pasywny, bo tutaj w zasadzie nie potrzeba żadnego większego źródła ciepła. Dopóki nie będzie jakiejś wydajnej i względnie taniej metody na sezonowe magazynowanie energii to nie będzie to opłacalne.
Bo w OZE teraz trzeba umieć 🙂 moje zainwestowane ok 70k zwróci się w 3 lata – jak? Dofinansowanie, ulga termo, magazyny, pełna automatyka, elektryk, w domu wszystko na prąd (15MW roczne zużycie) I Pstryk, który teraz rozlicza WSZYSTIKE opłaty (łącznie z dystrybucją i abo). Pozdro dla Kumatych 😉 Reszta niech zaklina rzeczywistość.
Pstryknij sie w glowe naganiaczu. Wywalic setki tysiecy na instalacje, falowniki hybrydowe i drogie magazymy . Do tego kolejne setki tysiecy na samochod elektryczny i jeszcze sie tym publicznie chwalic. Rzeczywiscie masz leb do interesow. Bez dotacji czyli pieniedzy z pracy innych., bys nie splacil tych kredytow do emerytury. Bylo zakladac w net meteringu., ale wtedy wam sie nie oplacalo, za to teraz sie oplaca wydane 200 tysiecy na instalacje i auto elektryczne. drugie dwiescie na termomodernizacje Teraz zadluzeni po uszy ,z kredytami na dziesieciolecia czekajcie na mityczny zwrot. Inwestorzy hahah. Inwestorzy to sa na gieldzie Wy jestescie klientami i to nieogarnietymi, ktorym wcisna wszystko, co poleca w tv.
Ciekawe jak długo Sprzedafca PV piszący poprzez VPN będzie oszukiwał Wasze algorytmy Panie Pająk? Teraz- już jako jędrzej- sprzedawca PV 5 minut po napisaniu ma……23 rzekome polubienia? Też zacznę pisać poprzez VPN i ponabijam sobie 124 komentarze. Bo czemu nie skoro to portal dla oszustów od handlu częściami do PV? Rzecz w tym oszuście, że styl masz taki sam, tak pod rzeczywistym , jak pod przybranymi dla pozoru nickami.Chyba admin Gram w zielone sobie nie radzi z VPN-ami?
@Jedrzej: Termomodernizacja zawsze się opłaca, bo robisz ją raz a oszczędzać zaczynasz od razu. W lecie mniej energii na klimę a w zimie na ogrzewanie. Po termomodernizacji wystarczy mniejsza pompa ciepła, żeby tak samo ogrzać dom, czyli też oszczędność. W razie zaniku napięcia w sieci dom wolniej się wychładza w zimie. Do tego wartość domu rośnie i łatwiej go sprzedać w przyszłości.
@Alladyn – kolejny dzien bez leków i jest coraz gorzej…
@sprzedawca – Wiesz co piszesz. Ty bierzesz i tobie pomaga. Jak miło poczytać taką dzienną porcję jadu od takiego socjopaty jak ty.
Fircyk aqq alladyn to jeden i ten sam trol. Ignorujcie go
No tak, ale z drugiej strony ten i poprzedni tydzień (poza weekendem) same dodatnie ceny RCE. Nawet jutro sobota i najniższa cena między 11 a 10 to 49 gr za kWh, także nie jest źle. Wszystko co net-billingowcy wyślą do sieci jest płatne i to nawet korzystnie.