Światło dla edukacji: Charytatywna instalacja fotowoltaiczna na szkole

Światło dla edukacji: Charytatywna instalacja fotowoltaiczna na szkole
Keno

W październiku ubiegłego roku szkoła w Gliwicach stała się miejscem inspirującej inicjatywy charytatywnej, której celem jest nie tylko produkcja czystej energii, ale także edukacja i zrównoważony rozwój lokalnej społeczności. Cała akcja odbyła się dzięki trzem firmom, które zaangażowały się w ten projekt: LONGi, SMA oraz KENO.

Współpraca nie tylko na szczeblu zawodowym

Branża energii odnawialnej to nie tylko dynamicznie rozwijający się sektor gospodarki, ale również kluczowy gracz w walce o przyszłość naszego środowiska. Dzięki innowacyjnym technologiom i zrównoważonym praktykom, odgrywa coraz większą rolę w transformacji naszego sposobu pozyskiwania i wykorzystywania energii. Współpraca firm branży energii odnawialnej to wspólne dążenie do stworzenia bardziej efektywnych i ekologicznych rozwiązań. Właśnie dlatego swoje siły połączyły firmy LONGi, SMA oraz KENO, aby wspólnie zrealizować innowacyjny projekt, który ma pozytywny wpływ na ochronę środowiska i zrównoważony rozwój lokalnej społeczności.

Kluczowym partnerem tego ambitnego przedsięwzięcia jest firma LONGi, która ufundowała moduły fotowoltaiczne, stając się głównym sponsorem całego projektu. Firma ta nieustannie utrzymuje swoją wysoką pozycję w produkcji modułów fotowoltaicznych, a ich renoma sięga daleko poza granice kraju. Znana na światowym rynku ze swojego nieustannego zaangażowania w innowacje, firma zdobyła uznanie dzięki produkcji modułów o najwyższej efektywności.

Wspierając ideę zrównoważonego rozwoju, do projektu dołączyła także firma SMA, ekspert w dziedzinie falowników, która ufundowała niezbędny sprzęt do efektywnej konwersji energii słonecznej. Natomiast firma KENO, specjalizująca się w konstrukcjach fotowoltaicznych, dostarczyła solidne podstawy dla modułów LONGi, gwarantując stabilność całej instalacji.

Instalacja, która miała miejsce przy ulicy Ignacego Daszyńskiego 424 w Gliwicach, została bardzo dokładnie dobrana do zapotrzebowania szkoły na energię elektryczną. Do projektu zostały wykorzystane moduły LONGi serii Hi-MO X6 (LR5-54HTH-430M) w ilości 116 sztuk, falownik firmy SMA Core1 50kW (SMA-03-50-1000-1-41) oraz rozdzielnice przyłączeniowe i konstrukcja montażowa KENO, która jest zgrzewana na papę z szynami montażowymi. Cały montaż instalacji trwał 10 dni, a jej całkowita moc wynosi 49,88 kW.

 

instalacja fotowoltaiczna na szkole w Gliwicach

instalacja fotowoltaiczna na szkole w Gliwicach

instalacja fotowoltaiczna na szkole w Gliwicach
Fot. KENO

Wspólny cel dla dobra szkoły i środowiska

Celem tego charytatywnego projektu jest nie tylko redukcja emisji dwutlenku węgla poprzez produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła, ale także edukacja społeczności lokalnej na temat korzyści wynikających z wykorzystania energii słonecznej. Szkoła staje się nie tylko miejscem nauki, ale także praktycznym laboratorium, gdzie uczniowie mogą obserwować, jak energia słoneczna staje się źródłem czystej energii elektrycznej.

Projekt ma również praktyczny wymiar ekonomiczny. Dzięki własnej produkcji energii słonecznej, szkoła może znacząco obniżać koszty związane z zakupem energii elektrycznej. To z kolei pozwala na wykorzystanie uwolnionych środków finansowych na cele edukacyjne, inwestycje w nowoczesne technologie czy inne ważne inicjatywy.

Cała instalacja o imponującej mocy 49,88 kW oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w drugiej połowie października 2023 roku. Nie jest to jedynie zbiór modułów fotowoltaicznych, ale symboliczny krok ku zrównoważonemu i świadomemu społeczeństwu, inspirując inne instytucje i społeczności lokalne do podobnych działań. W ten sposób, światło słoneczne stało się nie tylko źródłem energii, ale także symbolem postępu, edukacji i troski o nasze środowisko.

 

 

KENO – materiał sponsorowany