REKLAMA
 
REKLAMA

Qair pozyskał finansowanie dla dużej farmy fotowoltaicznej

Qair pozyskał finansowanie dla dużej farmy fotowoltaicznej
fot. Qair

To będzie czwarta wielkoskalowa farma fotowoltaiczna w portfelu polskiej spółki Qair. Finansowanie dłużne projektu zapewni pożyczka z PFR Funduszu Inwestycyjnego FIZAN. 

Farma fotowoltaiczna w Zimnodole ma planowaną moc zainstalowaną 36 MW. Projekt ten rozwija spółka Qair Polska, która sukcesywnie zwiększa swój portfel elektrowni OZE, chcąc wspierać transformację energetyczną przedsiębiorstw.

Spółka poinformowała o pozyskaniu pożyczki na realizację farmy fotowoltaicznej Zimnodół. Udzieli jej PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN, a wysokość finasowania to 77 mln zł. Qair podkreśla, że jest to dla firmy nowe rozwiązanie.

REKLAMA

– Współpraca z PFR to dla nas zupełnie nowa ścieżka finansowania planowanych inwestycji. Na tym etapie zależy nam na dywersyfikacji źródeł pozyskiwanego kapitału, które stanowią alternatywę dla kredytów udzielanych przez banki komercyjne. Niesie to za sobą szereg korzyści na etapie sprzedaży energii, choćby zarządzanie ryzykiem po naszej stronie czy bardziej swobodną możliwość zwiększania finansowania na kolejne projekty – mówi Łukasz Zarzeczny, CFO Qair Polska.

Prace budowlane przy wielkoskalowej farmie fotowoltaicznej Zimnodół mają ruszyć w drugim kwartale 2024 r.

Szansa dla nowych odbiorców energii z farm PV

Dyrektor finansowy Qair wskazuje także na inną korzyść z podpisania umowy z PFR:

– Nowa formuła finansowania pozwala także na poszerzenie beneficjentów transformacji energetycznej o korporacyjnych odbiorców energii bez wymaganego ratingu inwestycyjnego. To grupa, która stanowi o sile polskiej gospodarki, a jednocześnie ma utrudniony dostęp do zielonej energii – podkreśla Łukasz Zarzeczny.

REKLAMA

Qair od 2015 r. działa na polskim rynku i od tego czasu zbudowała portfel aktywów wiatrowych i fotowoltaicznych obejmujący projekty w pełni operacyjne o mocy 388,5 MW oraz inwestycje o mocy 5 GW w fazie rozwoju. Firma oferuje sprzedaż energii dużym podmiotom gospodarczym w ramach długoletnich umów cPPA.

Ostatnio Qair Polska informowała o podpisaniu 10-letniego kontrakt cPPA z siecią Decathlon. Z kolei w ubiegłym roku zawarła umowę cPPA z siecią Żabka. W tym wypadku zakontraktowano 15-letnie dostawy energii o łącznym wolumenie prawie 1,7 TWh.

Spółka systematycznie buduje kolejne farmy fotowoltaiczne w Polsce. Na początku tego roku zapowiedziała nowy projekt fotowoltaiczny – Beehive – obejmujący budowę 13 elektrowni PV w różnych regionach Polski. Łączna moc instalacji PV wyniesie prawie 15 MWp.

W ubiegłym roku Qair Polska pozyskała też kredyty o wartości 335,3 mln zł na rozwój wielkoskalowych projektów PV. Produkowana przez nie energia również będzie sprzedawana w ramach umów cPPA. Umowa kredytowa dotyczyła trzech dużych farm fotowoltaicznych: PV Golczewo (80 MW), PV Rokietnica (32 MW) i PV Pakość (10 MW).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA