REKLAMA
 
REKLAMA

Na Pomorzu powstanie wielkoskalowy kompleks farm fotowoltaicznych

Na Pomorzu powstanie wielkoskalowy kompleks farm fotowoltaicznych
Fot. Pixabay - Samuel Faber

PAD RES, spółka joint venture pomiędzy Griffin Capital Partners i Kajima Europe, oraz Electrum, czołowy wykonawca farm fotowoltaicznych i wiatrowych w Polsce, zbudują dwie wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne na Pomorzu.

Kompleks PV Stargard o łącznej mocy 130,4 MW powstanie w województwie zachodniopomorskim. Umowa, którą obie firmy podpisały w ostatnich tygodniach, przewiduje również budowę systemu dystrybucji energii obejmującego 63 km linii kablowych SN i WN.

Farmy fotowoltaiczne PV Stargard powstaną na powierzchni 176 ha. Roczna produkcja energii elektrycznej będzie równa zapotrzebowaniu około 69 tys. gospodarstw domowych. Pozwoli to uniknąć emisji ponad 118 tys. ton CO2.

REKLAMA

Uruchomienie instalacji zaplanowano na pierwszy kwartał 2025 r.

Współpraca Electrum z PAD RES

Spółka Electrum współpracowała już z PAD RES jako generalny wykonawca przy kilku projektach. W przeszłości ukończyła budowę farmy fotowoltaicznej Genowefa o mocy 35 MW, zlokalizowanej w Kleczewie, w centralnej Polsce. Produkcja energii na farmie fotowoltaicznej Genowefa rozpoczęła się w sierpniu 2023 r. Instalacja obejmuje ponad 65 tys. paneli fotowoltaicznych i zajmuje obszar około 40 ha.

Obecnie Electrum buduje dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 117 MW w Sztumie i Mikołajkach.

REKLAMA

Inwestycje w fotowoltaikę

PAD RES realizuje projekty związane z energią odnawialną od podstaw do etapu „gotowy do budowy” lub „gotowy do eksploatacji”. We wrześniu 2021 r. większość udziałów w firmie objęły spółki Griffin Capital Partners i Kajima Europe.

W grudniu 2022 r. PAD RES informował o planach budowy w Polsce  10 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 45,5 MW. Generalnym wykonawcą tych inwestycji jest firma Onde. Powstaną one w pięciu województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim.

Z kolei w ramach joint venture pomiędzy Electrum i Nofar Energy niedawno zakończyła się realizacja projektu farmy fotowoltaicznej w miejscowości Krzywińskie w województwie warmińsko-mazurskim. W ramach dalszej współpracy Electrum i Nofar Energy planują także zakończyć inwestycję w miejscowości Dziewoklucz w województwie wielkopolskim, na której prace trwają od stycznia 2023 r.

We wrześniu 2023 r. działalność rozpoczęła też zbudowana w ramach współpracy Electrum z inwestorem EDP Renewables ogromna elektrownia słoneczna w Przykonie.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Panele mają być montowane na dachach, a nie zanieczyszczać pól. Zachodniopomorskie wiatraki w morzu. Dlaczego wszystko zawsze musi być udziwnione. Na ziemi rosną drzewa a nie panele
Koszmar, myśleć proszę. Używanie mózgu nie boli

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA