REKLAMA
 
REKLAMA

Na Pomorzu powstaną dwie farmy PV o łącznej mocy ponad 117 MW

Na Pomorzu powstaną dwie farmy PV o łącznej mocy ponad 117 MW

Firma Electrum, czołowy wykonawca farm fotowoltaicznych i wiatrowych w Polsce, rozpoczęła realizację dwóch wielkoskalowych inwestycji na Pomorzu.

Farmy fotowoltaiczne powstaną w województwie pomorskim, w okolicach Sztumu i Mikołajek Pomorskich. Projekty o łącznej zainstalowanej mocy 117,1 MW zajmą powierzchnię około 140 ha. Mają wytwarzać energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 65 tys. gospodarstw domowych. Zakończenie obu realizacji zaplanowano na wiosnę 2025 r.

Na elektrownię fotowoltaiczną w Sztumie o mocy 86,1 MW złożą się dwie mniejsze inwestycje: PV Barlewice (65,8 MW DC) i PV Koślinka (20,3 MW DC). Instalacje rozmieszczone zostaną na obszarze o łącznej powierzchni 113,3 ha i połączone dwoma liniami przesyłowymi o długości około 13 km i o średnim napięciu 30 kV. Powiązanie z systemem elektroenergetycznym zapewni stacja GPO Kępina.

REKLAMA

Druga farma fotowoltaiczna, o mocy 31 MW, w miejscowości Mikołajki Pomorskie także obejmie dwie mniejsze inwestycje: PV Gdakowo (26 MW DC) i PV Mikołajki (5 MW DC). Zajmą one powierzchnię 50 ha. W tym przypadku rozbudowana infrastruktura wspierająca obejmie niemal 5 km linii przesyłowych i linię wysokiego napięcia o długości około 500 m. Z siecią elektroenergetyczną farmę połączy stacja GPO Mikołajki, funkcjonująca na napięciu 110/30 kV.

Współpraca z PAD RES

Inwestycje w Sztumie i Mikołajkach Pomorskich to drugi projekt, przy którym Electrum współpracuje z deweloperem elektrowni fotowoltaicznych PAD RES. Firmy współpracowały już wcześniej przy budowie farmy fotowoltaicznej Genowefa o mocy 35 MW zlokalizowanej w Kleczewie, w centralnej Polsce.

REKLAMA

Produkcja energii na farmie fotowoltaicznej Genowefa ruszyła w sierpniu 2023 r. Instalacja składa się z ponad 65 tys. paneli fotowoltaicznych i zajmuje obszar około 40 ha.

Inwestycje Electrum w fotowoltaikę

Nowa inwestycja to szósty duży projekt ogłoszony przez Electrum w tym roku. Niedawno w ramach joint venture pomiędzy Electrum i Nofar Energy ukończono realizację projektu farmy fotowoltaicznej w miejscowości Krzywińskie w województwie warmińsko-mazurskim. Electrum i Nofar Energy w ramach dalszej współpracy planują także zakończyć inwestycję w miejscowości Dziewoklucz w województwie wielkopolskim, na której prace trwają od stycznia 2023 r.

W ubiegłym miesiącu oficjalnie rozpoczęła też działalność zbudowana w ramach współpracy Electrum z inwestorem EDP Renewables ogromna elektrownia słoneczna w Przykonie.

Electrum podkreśla, że oprócz dalszego wykonawstwa inwestycji na krajowym rynku OZE planuje także pozyskanie kontraktów na rynkach zagranicznych.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA