REKLAMA
 
REKLAMA

Nowa stacja PGE obsłuży farmy fotowoltaiczne na Podkarpaciu

Nowa stacja PGE obsłuży farmy fotowoltaiczne na Podkarpaciu
Fot. PGE

Stacja 110/15 kV spółki z Grupy PGE pozwoli na przyłączanie odbiorców z Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, obejmującej tereny po byłej kopalni siarki. Będzie do niej przyłączona także duża farma fotowoltaiczna realizowana przez PGE Energię Odnawialną. 

PGE Dystrybucja ukończyła na Podkarpaciu budowę nowej stacji 110/15 kV Jeziórko. Inwestycja objęła m.in. 8-polową rozdzielnię napowietrzną 110 kV, 2 stanowiska transformatorów 110/15 kV o mocy 16 MVA, 2 stanowiska zespołów kompensacyjnych, 2 stanowiska baterii kondensatorów oraz budynek rozdzielni 15 kV wraz z nastawnią. Stację zasili linia 110 kV Chmielów-Olendry.

W kolejnym etapie zaplanowano wprowadzenie do stacji dodatkowych linii kablowych zasilanych z linii 110 kV Chmielów-Tarnobrzeg. Wszystko to przyczyni się zachowania najwyższych parametrów jakościowych energii elektrycznej i  podniesienia bezpieczeństwa dystrybucji energii do lokalnych odbiorców.

REKLAMA

Więcej nowych odbiorców

Stacja 110/15 kV Jeziórko stanowi ważny element infrastruktury dystrybucyjnej w rzeszowskim oddziale spółki PGE Dystrybucja. Powstała głównie po to, aby podnieść zdolność systemu do przyłączania nowych odbiorców – zwłaszcza z Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (TSSE) EURO-PARK WISŁOSAN.

Dodatkowo Główny Punkt Zasilający (GPZ) Jeziórko ma zapewnić optymalny przepływ energii generowanej przez odnawialne źródła energii.

Inwestycję oddano do użytku przed planowanym terminem ustalonym wcześniej na maj br. Jej koszt wyniósł 29,8 mln zł.

PV Jeziórko przyłączona do GPZ Jeziórko

Wybudowana stacja 110/15 kV Jeziórko umożliwi efektywne wykorzystanie energii elektrycznej z przyłączonych farm fotowoltaicznych należących do PGE Energii Odnawialnej. Do stacji została przyłączona farma fotowoltaiczna Jeziórko o mocy 153 MW, należąca do spółki.

REKLAMA

W pierwszym etapie budowy farmy PV Jeziórko na obszarze o powierzchni około 50 ha powstała instalacja o mocy ponad 50 MW. Farma fotowoltaiczna zlokalizowana jest w Gminie Grębów, około 10 km od Tarnobrzega. Składa się z niemal 100 tys. bifacjalnych paneli słonecznych o mocy ponad 500 W każdy. Panele zamontowane na farmie PV Jeziórko mogą absorbować zarówno promienie padające na ogniwo, jak i odbite – docierające od tyłu. Wykorzystanie tego typu modułów pozwoli zwiększyć produkcję o kilka procent. Farma PV wytworzy energię elektryczną równą zapotrzebowaniu niemal 24 tys. gospodarstw domowych.

Na koniec pierwszego kwartału 2024 r. PV Jeziórko osiągnie moc 100 MW, a docelowo zostanie rozbudowana do około 220 MW, zapewniając dostawy energii do około 125 tys. gospodarstw domowych.

Budowa GPZ Jeziórko jest kolejną z dużych inwestycji w infrastrukturę elektroenergetyczną na terenie PGE Dystrybucji Oddziału Rzeszów. Spółka w ubiegłym roku przeznaczyła rekordowe środki na rozwój i modernizację sieci dystrybucyjnych.

Farmy fotowoltaiczne Grupy PGE

Jak podaje PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE, spółka planuje do 2026 r. zbudować 14 nowych farm fotowoltaicznych. Firma podpisała umowy na budowę farm PV o łącznej mocy 180 MW, które wyprodukują zieloną energię równą zapotrzebowaniu niemal 90 tys. gospodarstw domowych. Więcej na ten temat w artykule: PGE wybuduje nowe farmy fotowoltaiczne.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Najpierw potrzebujemy modernizacji sieci nn/SN, żeby istniejące instalacje mogły pracować efektywnie. A później nowe farmy.

A od kogo dostali pozwolenie na budowę , przecież tyle jest odmów bo sieć przeciążona.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA