REKLAMA
 
REKLAMA

Zakończył się pierwszy etap budowy jednej z największych farm PV w Polsce

Zakończył się pierwszy etap budowy jednej z największych farm PV w Polsce
Fot. PGE

W województwie podkarpackim powstaje jedna z największych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. Zakończył się pierwszy etap budowy.

PGE zakończyła budowę pierwszego etapu jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce – PV Jeziórko. Na obszarze o powierzchni około 50 ha powstała instalacja o mocy ponad 50 MW, która wytworzy energię elektryczną równą zapotrzebowaniu niemal 24 tys. gospodarstw domowych. Na koniec pierwszego kwartału 2024 r. farma osiągnie moc 100 MW, a docelowo zostanie rozbudowana do około 220 MW. zapewni dostawy zielonej energii do ok. 125 tysięcy gospodarstw domowych

Farma fotowoltaiczna o mocy 50 MW powstała w Gminie Grębów około 10 km od Tarnobrzega. Składa się z blisko 100 tys. nowoczesnych, monokrystalicznych paneli słonecznych o mocy ponad 500 W każdy. Panele zamontowane na farmie PV Jeziórko są bifacjalne – mogą absorbować światło dwustronnie, zarówno promienie bezpośrednio padające na ogniwo, jak i odbite – docierające od tyłu. Wykorzystanie tego typu modułów pozwoli zwiększyć produkcję o kilka procent.

REKLAMA

Inwestycje PGE w OZE

We wrześniu spółka PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE zakończyła prace budowlane na dwóch innych farmach fotowoltaicznych. Zbudowane przez spółkę farmy fotowoltaiczne Gutki i Gutki 2 mają łącznie 12 MW. Nowe instalacje słoneczne powstały na terenie powiatu grajewskiego w województwie podlaskim.

Na ukończeniu są także budowane przy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 farmy fotowoltaiczne Zawidów 1 i Zawidów 2 na Dolnym Śląsku.

REKLAMA

PGE Energia Odnawialna zakończyła już prace budowlane na 19 farmach fotowoltaicznych. Nowe instalacje słoneczne o mocy do 1 MW znajdują się w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 30 farm fotowoltaicznych i 4 elektrownie szczytowo-pompowe. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi około 2530 MW. W kolejnych latach PGE będzie kontynuowała proces budowy nowych farm fotowoltaicznych w całej Polsce. Już dziś spółka ma zabezpieczonych na cele inwestycyjne około 3 tys. ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW.

Wszystkie inwestycje to konsekwentnie realizowane cele strategiczne przyjęte przez Zarząd Grupy PGE, które zakładają, że do 2030 r. spółka będzie posiadała 3 GW w instalacjach słonecznych. Według przyjętej strategii Grupa PGE ma osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. dzięki realizacji inwestycji w nisko- i zeroemisyjne źródła energii, a także infrastrukturę sieciową.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Jak to jest że przy instalacji 50 Mwp zaspokaja 24 tys. gospodarstw czyli 2,08 Mwh a przy 220 Mwp zaspokaja już 125 tys.gospodarst czyli 1,76 Mwh. Redakcjo trochę rzetelności dziennikarskiej, czytelnik to nie baran, liczyc i myśleć potrafi

@Dawid … może ta druga farma to na trackerach i dla tego ma większą wydajność 😉 🙂

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA