Przejęcie najstarszej firmy w globalnej branży PV

Przejęcie najstarszej firmy w globalnej branży PV
Fot. Sharp

Jeszcze kilka lat temu Sharp należał do czołówki największych producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych na świecie. Ostatnio solarny biznes Sharpa nie był jednak w najlepszej kondycji. Teraz japońska firma zostanie przejęta przez tajwański Foxconn.

Foxconn przejmie 66 proc. udziałów w Sharp. Na jutrzejszy dzień zaplanowano konferencję prasową w tej sprawie, na której zostaną przedstawione szczegóły transakcji. Mający siedzibę na Tajwanie Foxconn zajmuje się m.in. produkcją urządzeń dla Apple.  

W ubiegłym roku w japońskich mediach pojawiły się informację, zgodnie z którymi Sharp miał się wycofać z działalności w sektorze fotowoltaicznym. Tym informacjom Sharp jednak zaprzeczył, jednocześnie zapowiadając gruntowną restrukturyzację, zakładającą m.in. zwiększenie eksportu i wprowadzenie na rynek nowych modeli modułów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Sharp ma silną pozycję głównie na rodzimym japońskim rynku fotowoltaicznym, który w ostatnich latach notuje intensywny rozwój. Jednak rentowność biznesu fotowoltaicznego Sharpa pogorszyło osłabienie się japońskiej waluty. Japońscy producenci są ponadto poddani silnej presji cenowej ze strony ich chińskich konkurentów.

REKLAMA

Model biznesowy Sharp bazuje głównie na produkcji w modelu OEM realizowanym w innych azjatyckich krajach, które charakteryzują się niższymi kosztami produkcji. W obliczu słabnącego jena taki system produkcji traci jednak na atrakcyjności.

Sharp to jedna z najbardziej zasłużonych firm w historii fotowoltaiki. Japończycy rozpoczęli pracę nad technologiami PV już w latach 60., wdrażając ogniwa fotowoltaiczne do produkcji już w roku 1963, a trzy lata później zainstalowali na latarni na wyspie Ogami wówczas największy system fotowoltaiczny na świecie, którego moc wyniosła 225 W. 10 lat później Sharp wprowadził na rynek pierwsze kalkulatory zasilane ogniwami fotowoltaicznymi.

W roku 1992 Sharp osiągnął ówczesny rekord sprawności ogniw polikrystalicznych i monokrystalicznych – wynoszący odpowiednio 17,1 proc. oraz 22 proc. W roku 2008 pobił kolejny rekord sprawności w technologii polikrystalicznej – tym razem na poziomie modułu – wynoszący 14,4 proc. Rok później Sharp ustanowił rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego w technologii triple-junction na poziomie 35,8 proc. W tym samym czasie Japończycy, jako pierwsza firma na świecie, osiągnęli roczny potencjał produkcji ogniw fotowoltaicznych na poziomie 2 GW.

gramwzielone.pl