W 2015 r. przyłączono 74 MWp nowych mocy w fotowoltaice

W 2015 r. przyłączono 74 MWp nowych mocy w fotowoltaice
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV opracowało raport pt. Rozwój polskiego rynku fotowoltaicznego w latach 2010-2020. Wskazuje w nim na istotny wzrost zainstalowanego potencjału systemów PV, który dokonał sie w naszym kraju w ubiegłym roku. 

SBF Polska PV podaje, że w 2015 roku moc skumulowana w instalacjach fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 95 MWp. Aż 98 proc. z tych instalacji zostało przyłączonych do sieci w latach 2014-2015. Tylko w ciągu roku 2015 moc skumulowana wzrosła od wartości 22 MWp do wartości 95 MWp, co jest równoznaczne z zainstalowaniem w ubiegłym roku 74 MWp mocy. Warto zwrócić uwagę, że ponad 30 proc. z tej wartości to mikroinstalacje.

Analiza instalacji PV przedstawiona w raporcie pt. Rozwój polskiego rynku fotowoltaicznego w latach 2010-2020 uwzględnia moc zainstalowaną i skumulowaną, ilości instalacji, ich wielkości oraz przyłączenia do poszczególnych operatorów sieci dystrybucyjnych.

REKLAMA

Jak wynika z raportu, to właśnie mikroinstalacje zyskują coraz większą popularność. W roku 2015 aż 28 proc. skumulowanej mocy w instalacjach PV była zgromadzona właśnie w mikroinstalacjach. Dla porównania, rok wcześniej wartość ta osiągała zaledwie 13 proc.

REKLAMA

SBF Polska PV wskazuje, że do wzrostu zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi wśród inwestorów indywidualnych przyczyniły się programy prosumenckie uruchomione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Regionalne Programy Operacyjne.

SBF Polska PV ocenia, że w obecnej chwili mikroinstalacje fotowoltaiczne stanowią 0,07 proc. mocy całego Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w Polsce. 


Grafiki: SBF Polska PV

Raport został opracowany przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV we współpracy z redakcją GLOBEnergia. Finalna wersja Raportu zostanie zaprezentowana na Branżowym Forum Fotowoltaicznym podczas targów Green Power w Poznaniu 11 maja br. oraz pod adresem www.polskapv.pl.

SBF Polska PV / red. gramwzielone.pl