Energia Taniej: w końcu jasna sytuacja w zakresie inwestycji w fotowoltaikę [wywiad]

Energia Taniej: w końcu jasna sytuacja w zakresie inwestycji w fotowoltaikę [wywiad]
Realizacja: Energia Taniej / www.energiataniej.com.pl

Artykuł promocyjny. Szerokie spojrzenie na rynek OZE w kontekście nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii. Rozmowa z prokurentami firmy Energia Taniej sp. z o.o. Maciejem Wiśniewski i Marcinem Dąbrowskim, którzy na co dzień w swojej pracy stykają się z różnymi uczestnikami rynku inwestorami, projektantami czy instalatorami. 

Jakie widzicie Panowie wyzwania i nowe możliwości w kontekście nowej wersji ustawy OZE?

Maciej Wiśniewski: – Rynek oczekiwał zmian i z niepokojem, a jednocześnie nadzieją, obserwował kolejne projekty ustaw zmieniających się ministrów i rządów. Przykro nam, że branża praktycznie nie miała żadnego wpływu na tworzenie prawa, które bezpośrednio dotyczy tego, czy w ogóle rynek OZE będzie istniał i rozwijał się w Polsce. Polityka, a nie fakty, decydowała o tym, w jakich warunkach inwestorzy, projektanci czy instalatorzy muszą pracować i żyć. Nasza firma cały czas szuka nowych koncepcji i rozwiązań, by dopasować ofertę do bieżącej sytuacji rynkowej.

REKLAMA

Marcin Dąbrowski: – W naszej pracy staramy się traktować klientów i inwestorów po partnersku. Staramy się im przekazać kompleksową wiedzę na temat sytuacji prawnej, jaka obowiązuje obecnie na polskim rynku OZE. Dzięki nowej ustawie mamy dziś możliwość udzielania tych informacji rzetelnie, a nie tylko w oparciu o przypuszczenia, co jest bardzo ważnym czynnikiem pozwalającym podjąć decyzje inwestycyjne firmie czy inwestorowi indywidualnemu. Nasza firma oczywiście jest  za możliwe jak najwyższym wsparciem dla wszystkich uczestników rynku, ale żyjemy i pracujemy tu i teraz i staramy się wykorzystać maksymalnie te warunki, które obowiązują obecnie.

Co Panowie macie konkretnie na myśli?

Marcin Dąbrowski: – Każdego klienta traktujemy indywidualnie i tu dotykamy aspektu projektanta w nowej ustawie o OZE. Tak samo szukamy rozwiązań technicznych i ekonomicznie uzasadnionych, jeśli chodzi o farmy fotowoltaiczne czy inwestora, który chce zamontować mikroinstalację o mocy rzędu 3 kWp. Po pierwsze sprawdzamy, czy klient ma możliwości uzyskania dofinansowania. To niestety uzależnione jest od tego, na jakim terenie przewidywana jest inwestycja. 

Programy związane z prosumentami, obsługiwane przez WFOŚiGW, czy z Regionalnymi Programami Operacyjnymi, są w każdym województwie ogłaszane indywidualnie w różnym czasie. Nasza firma pilotuje na bieżąco, gdzie i jakie są te możliwości, i zajmuje się kompleksową usługą od koncepcji projektowej poprzez pisanie wniosków dotacyjnych we wszystkich programach dla firm jak i osób indywidualnych, aż do ich rozliczenia. Teraz pojawiły się programy zapewniajace do 85 proc. dofinansowania inwestycji w ramach RPO w województwach: warmińsko-mazurskim, łódzkim i pomorskim. Nasi doradcy techniczni udzielają darmowych, wstępnych audytów energetycznych i proponują rozwiązania techniczne dopasowane indywidualnie do danego działania w ramach RPO, co bardzo ułatwia nam dalsze pisanie wniosków aplikacyjnych.

Maciej Wiśniewski: – Jednocześnie wprowadzamy na rynek – nie czekając na żadne dofinansowanie – takie mechanizmy, które powodują, że klient może uzyskać takie same korzyści jak przy dotacji, poprzez wprowadzenie zakupów grupowych dla klientów na mikroinstalacje.

W takim razie jak przedstawiają się przykładowe ceny przy zakupie grupowym?

Maciej Wiśniewski: – Nasza cena zestawu o mocy np. 10 kWp przy zakupie realizowanym przez co najmniej 5 inwestorów oddalonych od siebie w promieniu 10 km, wynosi już od 40 tys. zł netto. Ta cena zawiera już wszelkie koszty montażu, projektu, uzgodnień i przyłączenia do sieci energetycznej. Taką cenę uzyskujemy przez wykorzystanie efektu skali i obniżeniu kosztów logistyki. Takie rozwiązania zmieniają całkowicie spojrzenie na końcowy efekt ekonomiczny własnej instalacji. Po prostu dotacja, którą proponują WFOŚiGW w wysokości 40 proc., jest już zawarta w cenie i bez zbędnych formalności można również sfinansować inwestycje na dobrych, komercyjnych warunkach, czy w formie kredytu czy leasingu.

REKLAMA

Jaka jest rola instalatora w ramach rynku OZE?

Marcin Dąbrowski: – Jeżeli chodzi o rynek instalatorski, w perspektywie nowej ustawy raczej niewiele się zmienia. Ważne, że sytuacja prawna wymusza na instalatorze stałe pogłębianie wiedzy na temat urządzeń, które montuje, bo technologie ciągle się zmieniają i powstają nowe rozwiązania, np. nasza firma zajmuje się dystrybucją hurtową wiodących producentów modułów polikrystalicznych i monokrystalicznych, należacyh do grupy producentów Tier 1, zapewniającej najwyższą światową gwarancję, oraz certyfikatem PHOTON, w cenie hurtowej od 650 zł netto (cena loko, magazyn w Grudziądzu). Taka cena paneli o bardzo dużej sprawności znacząco przyspiesza zwrot poniesionych kosztów z każdej instalacji. To jest tylko jeden przykład, ale zajmujemy się również dystrybucją inwerterów oraz konstrukcji pod montaż paneli.  

Maciej Wiśniewski: – Możemy się pochwalić, że w tej chwili pracujemy nad rozpoczęciem produkcji konstrukcji wolnostojących o możliwości zmiennego nachylenia do słońca w różnych okresach roku. Szacujemy, że nasze rozwiązanie spowoduje do 20 proc. wyższy uzysk wyprodukowanej energii bez dodatkowych kosztów. Tego typu instalacje będzie można zastosować i dla 5 kWp jak i dla farmy fotowoltaicznej.

Co Panowie sądzicie o wysokości współczynnika opustów zawartych w aktualnie obowiązującej ustawie o OZE?

Maciej Wiśniewski: – Kalkulacje i obliczenia związane z „opustami” są naszym zdaniem często błędne. Trudno określić do tych kalkulacji koszt stały za zamontowany 1 kWp, bo wiadomo, że im mniejsza instalacja, tym koszt na 1 kWp jest wyższy. Trzeba przeanalizować przede wszystkim zapotrzebowanie energetyczne budynku. Inny zwrot będzie dla kogoś, kto już np. ma pompę ciepła, a inny dla kogoś, kto ma niewielkie zużycie energii elektrycznej. Inwestorom, którzy zużywają mało energii, proponujemy takie rozwiązania, żeby instalacja była opłacalna i w sensie ekonomicznym i ekologicznym, np. zastępujemy piec na paliwo stałe pompą ciepła czy też stosujemy promienniki ciepła na podczerwień itp. Opusty, czyli inaczej mówiąc wykorzystanie sieci elektroenergetycznej jako „akumulatora”, jest bardzo dobrym rozwiązaniem i mimo, że inwestor „zapłaci” za tę usługę 20 proc., daje mu to możliwości dość szybkiego zwrotu z inwestycji. Ten sposób myślenia pozwala dopasować wielkość instalacji w stosunku do przybliżonego rocznego zapotrzebowania na energię, zwiększając np. o 20 proc. jej wielkość. Dzięki temu dążymy do „wyzerowania” faktury za prąd – biorąc pod uwagę ilość bilansowania energii wyprodukowanej w stosunku do energii pobranej z sieci.

Marcin Dąbrowski: – Niewielu komentatorów rynku zauważa, że jest jeszcze jeden ważny, naszym zdaniem, element zmieniający spojrzenie na „zysk” z instalacji fotowoltaicznej – zwiększa ona bowiem wartość nieruchomości i biorąc pod uwagę 25-letni okres użytkowania, może być ważnym czynnikiem przy wycenie nieruchomości do dalszej odsprzedaży.

Co z przedsiębiorstwami? Jakie możliwości widzicie dla nich w rozwoju OZE?

Maciej Wiśniewski: – Rozwiązań technicznych, które możemy zaproponować, jest naprawdę wiele, bo cały czas pojawiają się nowe technologie np. gazowe pompy ciepła, mikrogeneracje, multigeneracja (jednoczesna produkcja energii elektrycznej, ciepła i chłodu), stanowiskowe promienniki ciepła itp. Nasza firma działa tak, aby wszystkie proponowane przez nas rozwiązania miały sens ekonomiczny i w powiązaniu z systemem dotacji i finansowania dały wymierne korzyści każdemu przedsiębiorcy. Wracając do ustawy – dobrym kierunkiem jest poszerzenie definicji prosumneta o firmy. W przyszłości myślimy, że ta grupa prosumentów będzie głównym beneficjentem ustawy.

Jak można skorzystać z waszego darmowego audytu?

Marcin Dąbrowski: – Nie pozostawimy nikogo, kto jest zainteresowany inwestycjami w OZE, bez odpowiedzi. Darmowy audyt przeprowadzamy przez bezpośrednią wizytę naszego doradcy lub prowadzimy telekonferencję. Po wstępnym kontakcie telefonicznym ustalamy, jaka forma dalszej współpracy jest najwygodniejsza. Wszelkie bardziej szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na naszej stronie www.energiataniej.com.pl .

artykuł promocyjny