GTM: w tym roku rekord zainstalowanego potencjału PV

GTM: w tym roku rekord zainstalowanego potencjału PV
Foto. Hanwha Q Cells

Amerykańska firma konsultingowa GTM Research w swojej najnowszej analizie poświęconej globalnemu rynkowi fotowoltaicznemu szacuje, że w tym roku na świecie powstaną instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 73 GW.

GTM Research podaje, że w ubiegłym roku łączna moc zainstalowanych na całym świecie instalacji fotowoltaicznych wyniosła ok. 55 GW i była wyższa o 10 proc. w porównaniu do roku 2014. Ten rok ma być jeszcze lepszy, a łączny potencjał zainstalowanych systemów PV ma być wyższy aż o 43 proc.

Amerykańska firma konsultingowa podkreśla w komentarzu świetną pierwszą połowę br. globalnego rynku fotowoltaicznego pod względem wolumenu zrealizowanych instalacji. To zasługa głównie Chin. Władze tego kraju informowały ostatnio o zainstalowaniu aż 20 GW systemów solarnych tylko w I połowie br.

REKLAMA

Według GTM, w II połowie br. Chińczycy zainstalują znacznie mniej systemów PV, co może prowadzić do braku równowagi na rynku modułów fotowoltaicznych. Większa od popytu podaż modułów produkowanych przez rozpędzony przemysł solarny może stworzyć okresową presję na obniżenie ich cen.

W przyszłym roku globalny rynek fotowoltaiczny ma zanotować według GTM Research niższy wolumen nowych instalacji – głównie na skutek obniżenia taryf za energię i ograniczeń w dostępie do sieci na największym rynku solarnym, czyli w Chinach.

REKLAMA

GTM zwraca uwagę na podobny trend na brytyjskim rynku fotowoltaicznym, gdzie spodziewane pogorszenie warunków dla nowych instalacji napędzało nowe inwestycje, aby uruchomić produkcję energii jeszcze na dotychczasowych, lepszych warunkach. Tylko w I kwartale br. w Wielkiej Brytanii powstały instalacje o łącznej mocy aż 1,5 GW, co z pewnością zapewni rynkowi brytyjskiemu w tym roku prymat na europejskim rynku fotowoltaicznym – zwłaszcza w sytuacji dalszego spowolnienia rynku niemieckiego. W pierwszej połowie br. Niemcy zainstalowali „tylko” niewiele ponad 500 MW nowych systemów PV.

Amerykańska firma konsultingowa zapowiada też spowolnienie rynku japońskiego, co ma być efektem wdrożenia niekorzystnych regulacji, w tym zakładających obniżenie taryf gwarantowanych dla nowych instalacji. GTM szacuje, że przełoży się to na wyeliminowanie ok. 30 proc. z portfolio zaakceptowanych do realizacji projektów, których potencjał sięga aż ok. 56 GW, a w tym roku Japonia ma zanotować 12-procentowy spadek potencjału instalacji nowych elektrowni PV.

Drugim największym rynkiem solarnym na świecie mają być w tym roku Stany Zjednoczone z 14,5 GW zainstalowanych systemów PV. Rozwój tego rynku w kolejnym roku nie powinien zwolnić – jak w przypadku Chin, Japonii czy Wielkiej Brytanii. Będzie go bowiem napędzać wydłużony na kolejne lata mechanizm federalnych ulg podatkowych, a także rosnąca konkurencyjność technologii PV, która weszła już na poziom tzw. grid-parity w wielu stanach USA.

Bezprecedensowy wzrost potencjału fotowoltaiki mają w tym roku odnotować – według GTM Research – Indie. GTM ocenia, że potencjał zatwierdzonych do realizacji projektów PV w indyjskim systemie aukcyjnym wynosi już 25 GW, z czego 3,8 GW może wejść w fazę operacyjną już w II połowie br. 

gramwzielone.pl