Francuzi bliżej solarnych dróg. Uruchomili produkcję specjalnych paneli PV

Francuzi bliżej solarnych dróg. Uruchomili produkcję specjalnych paneli PV
Fot. Colas

Francuska minister energii Ségolène Royal oficjalnie otworzyła produkcję paneli fotowoltaicznych, które mają posłużyć do budowy solarnych dróg. Francuski rząd chce zmodernizować docelowo 1000 km dróg, pokrywając je panelami PV. Produkowana przez nie energia miałaby zaspokoić  zapotrzebowanie na energię 5 mln osób, czyli ok. 8 proc. francuskiej populacji.

Ségolène Royal otworzyła pilotażową linię, na której będą produkowane panele fotowoltaiczne z przeznaczeniem do montażu na powierzchni dróg.

Fabryka jest zlokalizowana w miejscowości Tourouvre położonej w regionie Normandii. Właścicielem technologii solarnych dróg i fabryki w Tourouvre jest firma Wattway należąca do francuskiego koncernu Colas. Nad technologią solarnych dróg Wattway pracował razem z francuskim instytutem energii słonecznej INES.

REKLAMA

W Tourouvre już w przyszłym roku mają powstawać specjalne panele fotowoltaiczne o powierzchni do 5 tys. m2. 

Niedaleko fabryki ma powstać pilotażowa solarna droga, której długość wyniesie 1 km. Jej budowę wspiera lokalny rząd regionu Onre, w którym zlokalizowano inwestycję firmy Wattway.

W lipcu br. w miejscowości La Roche-sur-Yon położonej w departamencie Wandea powstała już testowa solarna droga. Jej powierzchnia wynosi na razie 50 m2. 

REKLAMA

Podstawą technologii francuskiej firmy są ogniwa krzemowe, które mają wytrzymywać obciążenia generowane przez każdy rodzaj transportu i które będzie można zastosować na już istniejących drogach. Francuzi zakładają, że żywotność takich paneli wyniesie przynajmniej 10 lat. Będzie ona jednak zależeć od natężenia ruchu pojazdów, które będą poruszać się po solarnych drogach. Przy mniejszym ruchu panele mają działać przez około 20 lat.

Wattway już ma przyjmować zamówienia na swoje panele, których powierzchnia sięga od 10 do 50 m2. Od przyszłego roku mają zostać włączone do oferty firmy Colas.

Projekt solarnych dróg wspiera francuski rząd. Ségolène Royal zapowiedziała, że Paryż przeznaczy na ten cel na początku 5 mln euro.

Natomiast wcześniej, w styczniu br., francuski rząd poinformował, że jego celem jest modernizacja dróg poprzez pokrycie ich panelami fotowoltaicznymi. Ich długość ma wynieść 1000 km. Tak ambitny plan Francuzi chcą zrealizować zaledwie w ciągu 5 lat.

Colas zapewnia, że budowa solarnej drogi o długości 1 km pozwoli na produkcję energii wystarczającej do zaspokojenia zapotrzebowania generowanego przez uliczne oświetlenie w 5-tysięcznej miejscowości, a wyłożona panelami PV droga o powierzchni 20 m2 ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu przeciętnego gospodarstwa domowego.

W styczniu br. francuski dziennik „Le Monde” informował, że Ségolène Royal chce sfinansować realizację swojego pomysłu poprzez podniesienie podatków od paliw, co w jej opinii byłoby „normalne” biorąc pod uwagę spadek cen ropy. Dzięki temu budżet programu solarnych dróg miałby wzrosnąć o około 200-300 mln euro. 

gramwzielone.pl