Coraz niższe ceny w kolejnej aukcji dla PV w Niemczech

Coraz niższe ceny w kolejnej aukcji dla PV w Niemczech
Belectric press

Niemcy przeprowadzili kolejną aukcję dla inwestorów zainteresowanych budową farm fotowoltaicznych. Znowu spadła przeciętna cena, którą wynegocjowano w przypadku zwycięskich ofert.

Berlin organizuje aukcje dla fotowoltaiki od ubiegłego roku. Do tej pory nasi zachodni sąsiedzi przeprowadzili pięć aukcji, a podczas ostatniej zaproponowano do podziału potencjał na poziomie 125 MW. Zgłoszono 62 projekty o łącznej mocy 311 MW.

Wsparcie przyznano dla 25 projektów, w przypadku których średnia zaoferowana cena wyniosła zaledwie 72,3 euro/MWh (według aktualnego kursu NBP ok. 310 zł/MWh). Najwyższa cena z ofert zakwalifikowanych do realizacji nie przekraczała 80 euro/MWh.

REKLAMA

Średnia cena z sierpniowej aukcji jest niższa od osiągniętej podczas poprzedniej, kwietniowej aukcji. Wówczas odnotowano przeciętną cenę 74,1 euro/MWh.

Podczas tegorocznych aukcji przy ustalaniu ceny sprzedaży energii dla zwycięskich projektów przyjmuje się model tzw. pay-as-bid, w którym inwestorzy zyskują prawo do sprzedaży energii po zaoferowanej przez nich cenie.

Kolejnym warunkiem uruchomienia inwestycji ze wsparciem z systemu aukcyjnego jest wpłacenie przez inwestorów specjalnego depozytu, na co mają czas do 24 sierpnia br.

REKLAMA

W 2016 roku Niemcy powinni przeprowadzić jeszcze jedną aukcję dla PV. W tym roku federalna agencja Bundesnetzagentur ma zorganizować aukcje, w których przyzna licencje na realizację naziemnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 400 MW

Natomiast od przyszłego roku, zgodnie z przyjętą ostatnio nowelizacją niemieckiej ustawy o OZE, w aukcjach dla inwestorów chcących skorzystać ze wsparcia w systemie aukcyjnym przy sprzedaży energii z elektrowni fotowoltaicznych ma być udostępniany potencjał 600 MW na rok.

W pierwszej połowie br. Niemcy zainstalowali w sumie ponad 513 MW nowych systemów fotowoltaicznych (w czerwcu br. 120 MW), z czego większość w ramach nadal obowiązującego u naszych zachodnich sąsiadów systemu taryf gwarantowanych, z którego korzystają inwestorzy realizujący małe instalacje.

Wysokość stawek za sprzedaż energii w niemieckim systemie taryf gwarantowanych wynosi dla aktualnie oddawanych do użytku instalacji – w zależności od ich wielkości – od 0,0853 euro/kWh do 0,1231 euro/kWh.

Aktualny roczny cel potencjału nowych instalacji fotowoltaicznych, który przyjął niemiecki rząd, wynosi 2,5 GW. Łączny potencjał fotowoltaiki zainstalowanej do tej pory w Niemczech wynosi ok. 40 GW.

gramwzielone.pl