W Rosji powstaje kolejna duża farma fotowoltaiczna

W Rosji powstaje kolejna duża farma fotowoltaiczna
Fot. Solibro

W obwodzie saratowskim powstaje farma fotowoltaiczna o mocy 15 MW. Po jej uruchomieniu będzie to druga największa rosyjska farma PV po instalacji o mocy 25 MW, która powstała pod koniec ubiegłego roku.

Farmę fotowoltaiczną w obwodzie saratowskim buduje rosyjski deweloper i producent modułów fotowoltaicznych Hevel Solar. Całkowity koszt tego projektu ma się zamknąć w kwocie ok. 1,5 mld rubli. Budowa ma potrwać 15 miesięcy.

Największą farmę fotowoltaiczną w Rosji zbudowano pod koniec ubiegłego roku. Wówczas uruchomiono w Orsku, mieście położonym w obwodzie orenburskim w południowej części Uralu, farma fotowoltaiczna o łącznej mocy 25 MW. Rosyjska agencja informacyjna TASS podawała, że koszt tej inwestycji wyniósł ok. 3 mld rubli.

REKLAMA

Hevel Solar to, utworzona przez rosyjskie koncerny Renova i Rusnano, najaktywniejsza firma na rosyjskim rynku fotowoltaicznym. Oprócz inwestycji w farmy fotowoltaiczne inwestuje również w produkcję modułów fotowoltaicznych.

Hevel zapowiada, że do 2020 r. zbuduje potencjał farm PV na poziomie 500 MW, z czego w regionie Saratowa, gdzie buduje teraz farmę fotowoltaiczną o mocy 15 MW, docelowo ma uruchomić w latach 2017-18 farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 45 MW.

REKLAMA

Hevel Solar rozpoczyna też produkcję modułów fotowoltaicznych. Produkcję pierwszych modułów PV rosyjska firma uruchomiła w mieście Nowoczeboksarsk nad Wołgą, położonym w Republice Czuwaszji.

Ostatnio rosyjska firma zamówiła nowe linie produkcyjne, które dostarczy szwajcarski Meyer Burger. Po zainstalowaniu linii dostarczonych przez szwajcarską firmę, potencjał produkcji Hevel ma wzrosnąć do 160 MW. Kontrakt z Meyer Burger jest warty 22 mln franków szwajcarskich, czyli ok. 22,5 mln dolarów. 

Hevel zapowiada produkcję m.in. dwustronnych modułów fotowoltaicznych z przeznaczeniem nie tylko na rynek rosyjski, ale także m.in. na Bliski Wschód i Indie.

Rosyjski rząd wspiera rozwój rodzimego rynku OZE systemem aukcyjnym. Jednak jak na razie, mimo przyznania wsparcia dla projektów PV o mocy ponad 1 GW, potencjał oddanych do użytku farm fotowoltaicznych w Rosji wynosi tylko kilkadziesiąt MW.  

gramwzielone.pl