Portugalia: farmy PV bez dopłat jednak nieopłacalne?

Portugalia: farmy PV bez dopłat jednak nieopłacalne?
Fot. SolarWorld

Niedawno portugalski rząd pochwalił się zainteresowaniem, którym cieszą się organizowane przez niego aukcje na budowę farm fotowoltaicznych, w których nie przewiduje się żadnych preferencji w sprzedaży energii. Teraz portugalska branża OZE odpowiada, że sprzedaż energii z PV na rynku przy jej obecnych, rynkowych cenach sprawia, że takie inwestycje są nieopłacalne.

Portugalskie ministerstwo gospodarki poinformowało ostatnio o planach przyznania licencji na budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,25 GW. Inwestorzy, którzy aplikują o te licencje, po ich otrzymaniu i uruchomieniu produkcji energii będą sprzedawać ją wyłącznie na warunkach rynkowych.

Mimo to w okresie od września 2015 r. do maja br. w departamencie energii portugalskiego ministerstwa gospodarki złożono 68 wniosków dotyczących projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,3 GW. Z tych wniosków część odrzucono, a licencje mają być przyznane dla 35 projektów, których łączna moc sięga 1,25 MW. Licencję na realizację miały już otrzymać projekty o łącznej mocy 180 MW.

REKLAMA

Cytowany przez „PV Tech” José Manuel Medeiros Pinto z portugalskiego stowarzyszenia energii odnawialnej APREN ocenia, że sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych po cenie osiąganej na rynku sprawia, że takie projekty nie będą się opłacać.

REKLAMA

Zaznacza, że przy aktualnej cenie na hurtowym rynku energii na poziomie około 40 euro/MWh producenci energii z farm fotowoltaicznych nie mają szans na przetrwanie.

APREN ocenia, że rzeczywiste przychody, które można uzyskać ze sprzedaży energii na rynku są nawet niższe niż wskazane 40 euro/MWh, a tylko po uwzględnieniu kosztów podatkowych czy kosztów bilansowania, ta wartość jest pomniejszana do zaledwie około 25 euro/MWh.

APREN postuluje wprowadzenie w Portugalii systemu aukcyjnego bazującego na kontaktach różnicowych. W tym systemie właściciele farm fotowoltaicznych mogą sprzedawać energię po cenie wynegocjowanej w aukcji, przy czym sprzedają energię na rynku, a gdy cena rynkowa jest niższa, wówczas otrzymują dodatkowo różnicę. Natomiast gdy uzyskana na rynku cena energii jest wyższa, wówczas muszą zwrócić nadwyżkę w stosunku do ceny wynegocjowanej w aukcji.  

Moc działających w Portugalii elektrowni fotowoltaicznych na razie wynosi zaledwie około 500 MW, a udział PV w portugalskim miksie energetycznym oscyluje wokół 1 proc. Ponad 60-procentowy udział OZE w portugalskim miksie energii to zasługa głównie elektrowni wodnych (ponad 6 GW zainstalowanych mocy) i energetyki wiatrowej (ponad 5 GW).

gramwzielone.pl