Najstarszy producent modułów fotowoltaicznych przejęty

Najstarszy producent modułów fotowoltaicznych przejęty
Fot. Sharp

Tajwański koncern Foxconn sfinalizował przejęcie japońskiej firmy Sharp będącej najstarszym producentem modułów fotowoltaicznych. 

O przejęciu Sharpa przez Foxconn – producenta sprzętu m.in. dla amerykańskiego Apple – mówiło się od wielu miesięcy. Teraz transakcja została sfinalizowana. Tajwański Foxconn stał się właścicielem 66 proc. akcji japońskiego koncernu, co kosztowało go 388,8 mld jenów (około 3,8 mld dolarów).

Foxconn, dla którego największą wartością Sharpa jest elektroniczny biznes japońskiej firmy, na razie nie zdradził planów co do rozwoju fotowoltaicznego oddziału Sharpa. Tajwańska grupa nową strategię w tym zakresie ma przedstawić w ciągu najbliższych tygodni.

REKLAMA

W ostatnich miesiącach w mediach pojawiały się informacje, że Sharp może nawet zrezygnować z działalności w branży solarnej. Ostatnie wiadomości jednak temu przeczą. W ubiegłym miesiącu japońska firma zdobyła kontrakt na dostawę modułów PV i pozostałych komponentów, w tym inwerterów, na pierwszą wielkoskalową farmę fotowoltaiczną w Mongolii.

Farma PV, której budowa już się rozpoczęła i zakończy się w grudniu br., osiągnie docelowo moc 10 MW i ma produkować około 14,2 GWh energii elektrycznej rocznie.

Natomiast w maju br. japoński pionier w dziedzinie technologii fotowoltaicznych pochwalił się nowym rekordem sprawności wyprodukowanego przez siebie modułu fotowotlacznego w technologii trójzłączowej (warstwy InGaP, GaAs i InGaAs) na poziomie 31,17 proc. Ten wynik odnotowano na próbce modułu o powierzchni 968 cm2.

REKLAMA

Kilka miesięcy temu japońskie media informowały o planowanej redukcji etatów w solarnym oddziale Sharpa po przejęciu przez Foxconn. Podowano, że pracę straci około tysiąca zatrudnionych.

Redukcje etatów w dziale odpowiedzialnym za energię słoneczną Sharp prowadził już wcześniej. W 2012 r. japońska firma obniżyła liczbę zatrudnionych o 3 tys., a w ubiegłym roku o 3,2 tys.

Sharp to jedna z najbardziej zasłużonych firm w historii fotowoltaiki. Japończycy rozpoczęli pracę nad technologiami PV już w latach 60., wdrażając ogniwa fotowoltaiczne do produkcji już w roku 1963, a trzy lata później zainstalowali na latarni na wyspie Ogami wówczas największy system fotowoltaiczny na świecie, którego moc wyniosła 225 W. 10 lat później Sharp wprowadził na rynek pierwsze kalkulatory zasilane ogniwami fotowoltaicznymi.

W roku 1992 Sharp osiągnął ówczesny rekord sprawności ogniw polikrystalicznych i monokrystalicznych – wynoszący odpowiednio 17,1 proc. oraz 22 proc. W roku 2008 pobił kolejny rekord sprawności w technologii polikrystalicznej – tym razem na poziomie modułu – wynoszący 14,4 proc. Rok później Sharp ustanowił rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego w technologii triple-junction na poziomie 35,8 proc. W tym samym czasie Japończycy, jako pierwsza firma na świecie, osiągnęli roczny potencjał produkcji ogniw fotowoltaicznych na poziomie 2 GW.

Głównym rynkiem Sharpa w zakresie fotowoltaiki pozostaje rodzima Japonia, gdzie w ostatnich latach rynek fotowoltaiczny rozwijał się w dynamicznym tempie, z corocznym potencjałem nowych instalacji na poziomie około 10 GW. Teraz jednak, w obliczu spodziewanych cięć wsparcia, japoński rynek PV może zwolnić.

Ostatnio Amerykańska firma konsultingowa GTM Research w swojej najnowszej analizie poświęconej globalnemu rynkowi fotowoltaicznemu oceniła, że obniżenie taryf gwaratnowancyh dla nowych instalacji w Japonii przełoży się na wyeliminowanie ok. 30 proc. z portfolio zaakceptowanych do realizacji projektów, których potencjał sięga aż ok. 56 GW, a w tym roku Japonia ma zanotować 12-procentowy spadek potencjału instalacji nowych elektrowni PV w stosunku do 11,6 GW instalacji wykonanych w 2015 r.

gramwzielone.pl