Potencjał fotowoltaiki w Indiach przekroczył 8 GW. Cel to 100 GW

Potencjał fotowoltaiki w Indiach przekroczył 8 GW. Cel to 100 GW
Fot. SMA

Indie stają się jednym z najważniejszych rynków fotowoltaicznych świata. W krótkim czasie zbudowano tam elektrownie fotowoltaiczne o mocy ponad 8 GW. Władze tego kraju chcą zwiększyć potencjał fotowoltaiki aż do 100 GW, osiągając ten cel już do roku 2022. 

Jak wynika z danych indyjskiego ministerstwa odpowiedzialnego za obszar OZE (Ministry of New and Renewable Energy – MNRE), na koniec czerwca br. potencjał fotowoltaiki w Indiach sięgnął 7,805 GW, natomiast tylko w lipcu zainstalowano systemy PV o mocy 257 MW.

Aktualny plan rządu premiera Narendry Modi – tzw. National Solar Mission – zakłada zainstalowanie do 2022 r. 60 GW naziemnych farm fotowoltaicznych oraz około 40 GW instalacji na dachach. Wstępnie wartość tych inwestycji szacuje się na około 100 mld dolarów.

REKLAMA

Indyjski rząd wspiera rozwój elektrowni fotowoltaicznych poprzez organizację aukcji, w których oferowane przez deweloperów ceny za energię zbliżają się do poziomu ok. 0,06 USD/kWh.

REKLAMA

Rozwój PV w Indiach jest wspierany również za pomocą innych, dedykowanych fotowoltaice rządowych programów. Przykładem jest ogłoszony w ubiegłym tygodniu przez indyjski rząd program instalacji elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 1 GW na budynkach i terenach należących do kolei.

Według wywodzącej się z Indii firmy konsultingowej Mercom, która specjalizuje się w analizach globalnego rynku fotowoltaicznego, w tym roku w Indiach powstaną elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 4 GW, czyniąc ten kraj 4. największym rynkiem PV pod względem potancjału nowych instalacji – po Chinach, USA i Japonii.

Większy potencjał w sektorze OZE Indie mają, przynajmniej na razie, w energetyce wiatrowej (27,15 GW), a na indyjski potencjał źródeł odnawialnych składają się jeszcze elektrownie wodne o mocy 4,3 GW i bioelektrownie o mocy 4,97 GW.

W sumie potencjał energetyki odnawialnej w Indiach, według MNRE, wzrósł na koniec I półrocza br. do poziomu 44,236 GW, podczas gdy na koniec I kwartału br. wynosił 42,726 GW. Całkowity potencjał energetyki w Indiach to już ok. 300 GW. 

gramwzielone.pl