Największy producent węgla zainteresowany PV i magazynami energii

Największy producent węgla zainteresowany PV i magazynami energii
Wizualizacja projektu Lakeland Solar and Storage. Fot. Conergy

Największy na świecie koncern wydobywczy BHP Billiton zainteresował się technologiami fotowoltaiki i magazynowania energii w kontekście zasilania w energię swoich australijskich kopalń, przyłączając się do pilotażowego projektu, którego realizację rozpoczęto w australijskim stanie Queensland. 

Australia staje się kluczowym rynkiem fotowotlaiki zintegrowanej z magazynami energii. To idealne rozwiązanie dla zasilania infrastruktury niepodłączonej do centralnych systemów elektroenergetycznych, w tym dla wielu australijskich kopalń, które na razie produkują energię głównie za pomocą generatorów diesla, a które dzięki fotowoltaice i magazynom energii już teraz mogą znacząco ograniczyć koszty pozyskania energii, zwiększając bezpieczeństwo jej dostaw.

Realizację takich offgridowych projektów mocno wspiera australijska rządowa agencja ds. OZE (Australian Renewable Energy Agency – ARENA).

REKLAMA

ARENA poinformowała właśnie o przeznaczeniu dofinansowania w wysokości 17,4 mln dolarów australijskich na projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 10,8 MW(AC) zintegrowanej z magazynami energii o mocy 1,4 MW i pojemności 5,3 MWh, złożonymi z baterii litowo-jonowych.

Inwestycja powstanie w regionie Lakeland w stanie Queensland. Farma fotowoltaiczna będzie zaopatrywać w energię okoliczną infrastrukturę, posiadając zdolność do pracy w trybie wyspowym, bez połączenia z centralną siecią.

REKLAMA

W instalacji zostanie wykorzystana technologia o nazwie Chess (Conergy Hybrid Energy Storage Solution), którą dostarczy niemiecka firma Conergy będąca jednocześnie właścicielem projektu Lakeland Solar and Storage.

Koszt projektu, który zostanie zrealizowany do kwietnia przyszłego roku, ma wynieść w sumie 42,5 mln dolarów australijskich. Kredytowanie na okres 15 lat zapewni niemiecki bank Norddeutsche Landesbank Girozentrale.

Jednym z partnerów w tym projekcie jest australijski potentat BHP Billiton – największy na świecie koncern wydobywczy. BHP Billiton zainwestuje w ten projekt 350 tys. dolarów australijskich, a dzięki swojemu zaangażowaniu chce zdobyć kompetencje w kontekście realizacji podobnych projektów w swoich kopalniach. BHP Billiton posiada już instalację fotowoltaiczną o mocy 1 MW, która zaopatruje w energię jedną z jego kopalń w Chile.

Projekty z zakresu energii słonecznej i magazynowania energii mogą pomóc BHP Billiton w zredukowani własnych emisji, dodatkowo wspierając niezawodność dostaw energii w naszych odległych przedsięwzięciach. BHP Billiton zobowiązał się do przyspieszenia rozwoju technologii niskoemisyjnych i jesteśmy przekonani, że aby tego dokonać, musimy brać lekcje z takich projektów jak Lakeland Solar and Storage – komentuje dr Graham Winkelman z BHP Billiton.

To nie pierwszy tego rodzaju projekt, który powstaje w Australii. Kilka tygodni temu w australijskim stanie Zachodnia Australia powstała, także przy współudziale ARENA i Conergy, off-gridowa farma fotowoltaiczna o mocy 10 MW zintegrowana z magazynami energii o mocy 6 MW. Celem tego projektu jest zasilanie w energię lokalnej kopalni należącej do firmy Sandfire Resources, która w ten sposób ograniczy koszty związane z produkcją energii z generatorów diesla. 

gramwzielone.pl