Coraz niższe ceny na amerykańskim rynku fotowoltaicznym

Coraz niższe ceny na amerykańskim rynku fotowoltaicznym
Fot. 8minuteenergy

W kolejnej edycji raportu pt. Tracking the Sun Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL) analizuje ubiegłoroczny spadek cen instalacji w amerykańskim sektorze fotowoltaicznym. 

Jak wynika z raportu wykonanego przez LBNL, w ubiegłym roku w USA przeciętne ceny instalacji fotowoltaicznych w segmencie domowym spadły średnio o 0,2 USD/W, czyli o 5 proc. w porównaniu do roku 2014, do poziomu około 4 USD/W.

Natomiast w segmencie większych instalacji komercyjnych, montowanych np. na dachach centrów handlowych czy zakładów przemysłowych, w ubiegłym roku ceny spadły przeciętnie o 0,3 USD/W. W tym segmencie w przypadku mniejszych instalacji odnotowano spadek cen w ujęciu rok do roku o 7 proc., do poziomu 3,5 USD/W, natomiast w przypadku większych instalacji ceny spadły średnio o 9 proc. r/r do poziomu ok. 2,5 USD/W.  

REKLAMA

Największy spadek cen elektrowni fotowoltaicznych za 2015 r. Lawrence Berkeley National Laboratory odnotowuje w segmencie przemysłowych farm fotowoltaicznych, w przypadku których ceny na rynku amerykańskim miały spaść przeciętnie o 12 proc. do około 2 USD/W. Najniższe ceny instalacji w tym segmencie sięgały nawet 1,6 USD/W.

Jak informuje amerykańska edycja „PV Magazine” komentując raport wykonany przez LBNL, spadek cen w amerykańskim sektorze dużych farm fotowoltaicznych przekłada się na niższe ceny zawierane przez ich właścicieli w długoterminowych umowach na sprzedaż energii (Power Purchase Agreements).

REKLAMA

Zdaniem LBNL, w ostatnich latach te ceny spadały średnio o około 20-30 USD/MWh rocznie, a w ubiegłym roku przeciętne ceny w umowach PPA spadły poniżej 50 USD/MWh, w niektórych przypadkach zbliżając się nawet do granicy 30 USD/MWh. Na taki poziom cenowy wpływają jednak również ulgi podatkowe oferowane przez amerykański rząd. 

Lawrence Berkeley National Laboratory odnotowuje ponadto w przypadku naziemnych farm fotowoltaicznych wzrost wskaźnika wykorzystania ich mocy. W przypadku projektów oddanych do użytku w roku 2010 tzw. capacity factor ma wynosić około 21 proc., natomiast dla projektów uruchomionych w 2014 r. – już 27 proc.

Ma to wynikać m.in. z rosnącej popularności systemów nadążnych, tzw. trackerów, umożliwiających zwiększenie produkcji energii z zainstalowanej mocy. W 2010 r. trackery były wykorzystywane tylko w przypadku 12 proc. budowanych w USA farm fotowoltaicznych, a w roku 2014 takie konstrukcje wykorzystano w przypadku 61 proc. oddanych do użytku farm PV.

Lawrence Berkeley National Laboratory dodaje, że w 2016 r. w przypadku cen oferowanych przez amerykański rynek fotowoltaiczny nadal zauważalny jest trend spadkowy. Analizę amerykańskiego rynku PV za 2016 r. LBNL przedstawi w przyszłorocznej edycji raportu Tracking The Sun 10. 

gramwzielone.pl