Chińczycy mocno zdominowali indyjski rynek PV

Chińczycy mocno zdominowali indyjski rynek PV
Suntech press

Indie to obecnie jeden z kilku najatrakcyjniejszych rynków fotowoltaicznych na świecie. Okazuje się, że już został zdominowany przez producentów modułów fotowoltaicznych z Chin.

Jak wynika z danych indyjskiej firmy konsultingowej Bridge to India, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w których w Indiach miały powstać elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 3,6 GW, chińscy producenci modułów fotowoltaicznych zwiększyli udział sprzedaży na tym rynku do 75 proc. wobec 50-procentowego udziału odnotowanego za wcześniejszy okres 12 miesięcy.

Bridge to India ocenia, że pierwsi chińscy producenci, którzy pojawili się w Indiach – zalicza do nich Trinę Solar i Canadian Solar – zdołali utrzymać swoją pozycję na tym rynku, jednak w ostatnich 12 miesiącach wzrosła rola innych producentów z Chin – m.in. JA Solar, BYD, Talesun i Risen. Te firmy wcześniej miały marginalny udział w indyjskim rynku, jednak w okresie ostatnich 12 miesięcy ich łączny udział w sprzedaży miał wzrosnąć do 32 proc.

REKLAMA

Do pozostałych producentów modułów fotowoltaicznych, którzy liczą się na rynku indyjskim, Bridge to India zalicza First Solar, Tata Power Solar i Vikram Solar. Ich udział w rynku miał jednak w ostatnim czasie spaść.

REKLAMA

Udział indyjskich producentów ma wynosić ok. 10-12 proc., a na rodzimym rynku wspiera ich wprowadzona przez rząd zasada określonego udziału komponentów wyprodukowanych w Indiach w realizowanych w tym kraju inwestycjach fotowoltaicznych (Domestic Content Requirement – DCR).

Plany ekspansji na rodzimym rynku ma indyjski producent modułów Adani, który do końca tego roku w stanie Gujarat ma ukończyć budowę fabryki ogniw i modułów fotowoltaiczncyh o potencjale produkcji 1,2 GW. W drugim kwartale przyszłego roku ten potencjał ma zostać rozbudowany do 2 GW.  Koszt pierwszego etapu inwestycji szacuje się na ok. 298 mln dolarów. 

Jak wynika z danych indyjskiego ministerstwa odpowiedzialnego za obszar OZE (Ministry of New and Renewable Energy – MNRE), na koniec czerwca br. potencjał fotowoltaiki w Indiach sięgnął 7,805 GW, natomiast tylko w lipcu zainstalowano systemy PV o mocy 257 MW.

Plan indyjskiego rządu premiera Narendry Modi zakłada zainstalowanie do 2022 r. 60 GW naziemnych farm fotowoltaicznych oraz około 40 GW instalacji na dachach. Wstępnie wartość tych inwestycji szacuje się na około 100 mld dolarów.

gramwzielone.pl