II kwartał w USA: 2 GW fotowoltaiki i 41 MW magazynów energii

II kwartał w USA: 2 GW fotowoltaiki i 41 MW magazynów energii
Fot. 8minutenergy

Amerykański rynek fotowoltaiczny nie zwalnia, zawdzięczając swój szybki rozwój segmentowi naziemnych farm fotowoltaicznych. Podczas, gdy kwartalny przyrost nowych instalacji PV w USA jest liczony w gigawatach, w tym samym czasie wzrost amerykańskiego potencjału magazynów energii to na razie liczby rzędu kilkudziesięciu MW.

W raporcie U.S. Solar Market Insight, który przygotowała amerykańska firma konsultingowa GTM Research, czytamy, że w II kwartale br. w Stanach Zjednoczonych powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,05 GW, co oznacza 43-procentowy wzrost w porównaniu do II kwartału 2015 r.  

Według danych amerykańskiego stowarzyszenia branży solarnej Solar Energy Industries Association (SEIA), na koniec I kwartału 2016 r. potencjał fotowoltaiki w USA wzrósł do 29,3 GW, z czego 1,665 GW zainstalowano w pierwszych trzech miesiącach br.

REKLAMA

W całej I połowie br. fotowoltaika odpowiadała za 26 proc. nowego potencjału, który zbudowano w tym okresie w amerykańskiej energetyce. Udział PV w całym amerykańskim miksie energii to jednak nadal tylko około 1,3 proc.

GTM szacuje, że w całym 2016 r. w USA powstaną instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 13,9 GW. To prognoza nieznacznie gorsza niż przygotowana wcześniej, która mówiła o potencjale 14,5 GW.

Analitycy GTM oszacowali, że obecnie w trakcie realizacji w USA są projekty przemysłowych farm fotowoltaicznych, których potencjał wynosi w sumie 10 GW, z czego 7,8 GW ma zostać oddane do użytku w II połowie br.

REKLAMA

Magazyny energii

Jak ponadto wynika  z cyklicznego raportu U.S. Energy Storage Monitor, który redaguje firma GTM Research, w II kwartale br. w Stanach Zjednoczonych zainstalowano magazyny energii o łącznej mocy 41,2 MW.

To 126-procentowy wzrost w porównaniu do I kwartału, w którym zainstalowano magazyny energii o mocy 18,3 MW, ale tylko 1-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2015.

Wiadomo, że w przypadku 99 proc. magazynów energii zainstalowanych w USA w II kwartale wykorzystano technologię litowo-jonową. W komunikacie GTM nie podaje pojemności zainstalowanych w USA magazynów energii.

Amerykańska firma zwraca uwagę, że wkrótce rozwój potencjału magazynów energii w Stanach Zjednoczonych może przyspieszyć wobec realizacji planów, które przedstawił Biały Dom. Chodzi o wsparcie projektów, które mają zaowocować budową magazynów energii o łącznej mocy 1,3 GW. 

red. gramwzielone.pl