Elastyczne moduły fotowoltaiczne o sprawności 17 proc.

Elastyczne moduły fotowoltaiczne o sprawności 17 proc.
Fot. MiaSole

Mający siedzibę w Kalifornii producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych MiaSole wprowadza na rynek nową serię elastycznych modułów charakteryzujących się sprawnością ponad 17 proc.

Cechą wyróżniającą produkt MiaSole w porównaniu do powszechnie dostępnych na rynku modułów krystalicznych – oprócz elastyczności – jest niska waga, wynosząca około 0,2 kg/m2. Ta cecha zwiększa potencjalne spektrum zastosowań w obszarze fotowoltaiki montowanej na dachach czy zintegrowanej z elewacjami budynków (BIPV).

Kalifornijska firma zapewnia, że jej moduły, mimo swojej elastyczności, są równie wytrzymałe jak moduły krystaliczne.

REKLAMA

MiaSole podaje, że w swojej kalifornijskiej fabryce produkuje elastyczne ogniwa fotowoltaiczne CIGS o sprawności na poziomie 17 proc., a jej ogniwa osiągają w warunkach laboratoryjnych sprawność rzędu 18 proc.

REKLAMA

Firma produkuje moduły o mocy od 115 do 380 W na liniach o potencjale 100 MW w Chinach oraz na pilotażowej linii produkcyjnej w Kalifornii.

MiaSole informuje, że łatwość montażu jej modułów przekłada się na 20-procentowe oszczędności kosztów instalacji w porównaniu do tradycyjnych modułów. Firma zapewnia, że dwóch instalatorów jest w stanie zamontować około 22-26 produkowanych przez nią modułów w ciągu godziny. 

Firma powstała w Dolinie Krzemowej w 2004 r. od początku pracując nad technologiami cienkowarstwowymi. W 2012 r. MiaSole zostało przejęte przez chiński koncern Hanergy również specjalizujący się w produkcji cienkowarstwowych ogniw i modułów PV. 

red. gramwzielone.pl