Przy granicy z Polską powstanie fabryka ogniw PV

Przy granicy z Polską powstanie fabryka ogniw PV
Fot. Aleo Solar

W niemieckimi mieście Prenzlau, położonym niedaleko Szczecina, powstanie jedna z zaledwie kilku znajdujących się w Europie fabryk ogniw fotowoltaicznych.

W Prenzlau moduły fotowoltaiczne produkuje firma Aleo Solar. Teraz obok modułów będzie wytwarzać tam również ogniwa fotowoltaiczne, stając się jednym z zaledwie kilku producentów ogniw na Starym Kontynencie.

W fabryce Aleo będą powstawać ogniwa w technologii CELCO posiadające 5 szyn przewodzących, które Aleo produkuje również na Tajwanie i które są stosowane w modułach o mocy od 305 Wp do 315 Wp.

REKLAMA

Produkcja ogniw fotowoltaicznych będzie realizowana przez spółkę Aleo Sunrise GmbH, która należy w całości do spółki Aleo solar GmbH i która zatrudni 57 osób.

Zastosowana technologia ma umożliwić produkcję mono- i polikrystalicznych ogniw w technologii PERC o sprawności przekraczającej 21 proc.

Potencjał fabryki w Prenzlau ma umożliwić produkcję ogniw o mocy na razie ok. 100 MW rocznie, jednak w przyszłości ten potencjał ma być zwiększony. Jeszcze w tym roku przewiduje się wyprodukowanie ogniw o mocy 30 MW.

REKLAMA

W Prenzlau Aleo ma już linie umożliwiające produkcję modułów fotowoltaicznych o mocy 300 MW rocznie.

Aleo podkreśla, że dzięki uruchomieniu produkcji ogniw fotowoltaicznych w Niemczech, nie obejmą ich restrykcje celne stosowane w zakresie importu chińskich ogniw fotowoltaicznych do Unii Europejskich czy USA.

Zaletą lokalizacji produkcji w Prenzlau jest fakt, że ogniwa pochodzenia niemieckiego oraz moduły produkowane z tych ogniw nie są objęte opłatą antydumpingową i celną w USA, co jest ewidentną zaletą dla eksportu na ten rynek w porównaniu do produktów pochodzenia azjatyckiego – komentuje dla Gramwzielone.pl Alexander Kasic, dyrektor techniczny w firmie Aleo Sunrise GmbH

Aleo to czołowy producent modułów fotowoltaicznych w Niemczech i w Europie, dysponujący liniami produkcyjnymi o potencjale 320 MW. Obecnie wysiłki firmy skupiają się na włączeniu do oferty nowego modułu w wersji glass-glass, który ma się charakteryzować większą wytrzymałością i dłuższą żywotnością. Aleo oferuje na niego gwarancję mocy na 30 lat oraz gwarancję produktową na 15 lat, podczas gdy na inne moduły Aleo jest oferowana gwarancja odpowiednio na 25 i 12 lat.

Aleo Solar działa na rynku fotowoltaicznym od 2001 r. Firma wcześniej należała do grupy Bosch, a obecnie jest własnością Sino American Silicon Products.

gramwzielone.pl