Nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego

Nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego
Fot. Kaneka

Mało znana na globalnym rynku fotowoltaicznym japońska firma Kaneka poinformowała o osiągnięciu rekordu sprawności krystalicznego ogniwa fotowoltaicznego, znacząco poprawiając dotychczasowy, najlepszy wynik w branży.

Kaneka poinformowała, że na próbce krystalicznego ogniwa fotowoltaicznego z warstwą krzemu amorficznego (heterojunction, back-contact) w rozmiarach 180 cm2 osiągnęła sprawność na poziomie 26,33 proc. Ten wynik, lepszy od poprzedniego rekordu na poziomie 25,6 proc., potwierdził niemiecki Instytut Fraunhofera.

W czerwcu tego roku amerykański producent modułów fotowoltaicznych SunPower poinformował o wyprodukowaniu modułu fotowoltaicznego o sprawności 24,1 proc., co oznacza, że sprawność zastosowanych w nim ogniw musiała być jeszcze wyższa.

REKLAMA
REKLAMA

Kaneka opracowała ogniwo o rekordowej sprawności w ramach sponsorowanego przez japońską agencję New Energy Industrial Technology Development Organization (NEDO) projektu mającego na celu zredukowanie kosztów produkcji energii słonecznej i komercjalizację opracowanych rozwiązań. 

Celem projektu realizowanego przez Kanekę i NEDO jest zmniejszenie kosztu produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych w Japonii do średniego poziomu 14 jenów/kWh (ok. 0,53 zł/kWh) oraz do 7 jenów/kWh (0,27 zł/kWh) w roku 2030. 

gramwzielone.pl