PKP PLK zamontują panele fotowoltaiczne na ekranach akustycznych

PKP PLK zamontują panele fotowoltaiczne na ekranach akustycznych
Foto. Wayne National Forest, flickr cc

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały, że analizują możliwość montażu paneli fotowoltaicznych w ekranach akustycznych obok linii kolejowych. To szansa na dodatkowe źródła energii do oświetlenia przejść pod torami lub zasilania urządzeń. Możliwości wykorzystania nowego rozwiązania określi projekt zgłoszony do wsparcia przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

PKP Polskie Linie Kolejowe informują, że jeśli badania potwierdzą możliwość montażu paneli fotowoltaicznych na ekranach, możliwe będzie uzupełnienie zasilania dowolnego obiektu w pobliżu instalacji fotowoltaicznej – np. oświetlenie przejść pod torami czy zasilanie urządzeń kolejowych na nastawniach. Inne rozwiązanie to odsprzedaż energii do sieci elektroenergetycznej i obniżenie własnych rachunków za energię elektryczną.

PKP PLK podaje, że obecność ekranów obok linii kolejowych wynika z obowiązku ograniczenia hałasu, jaki powodują przejeżdżające pociągi, lokalizacja ekranów ustalana jest na podstawie wcześniejszych badań, a przypisanie osłonom akustycznym nowych możliwości byłoby korzystne zarówno dla podróżnych, jak i dla zarządcy infrastruktury.

REKLAMA

Według dotychczasowych szacunków, zwrot kosztów instalacji powinien nastąpić po ok. 12 latach. Dodatkową zaletą alternatywnych źródeł energii jest ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Do zajmowania się tematem skłania również fakt, iż instalacja nie wymaga dodatkowego miejsca, gdyż można wykorzystać przynajmniej niektóre z już ustawionych ekranów akustycznych – podaje PKP PLK.

REKLAMA

– W otoczeniu jest coraz więcej rozwiązań hybrydowych, stąd nasz pomysł. Sądzimy, że można połączyć w ekranach funkcję ochrony przed hałasem z dodatkową rolą – miejscem dla instalacji fotowoltaicznej, co w efekcie pozwoli uzyskać dodatkową energię elektryczną – mówi Adam Załęski z Biura Energetyki PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PLK analizują lokalizacje ekranów, by ustalić miejsca do montażu testowych paneli. Badania wykażą, ile paneli słonecznych zostanie zamontowanych w ramach projektu. Obecnie przewiduje się montaż modułów fotowoltaicznych tylko na górnych częściach ekranów, powyżej 2 metrów, by ograniczyć ewentualne uszkodzenia.

Projekt wyposażenia ekranów akustycznych w moduły fotowoltaiczne został zgłoszony do programu badawczego Polskich Linii Kolejowych i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. PLK i NCBiR podpisały w ubiegłym roku porozumienie, które zakłada przeznaczenie 50 mln zł na realizację najlepszych projektów badawczo–rozwojowych.

red. gramwzielone.pl