Apple sprzeda energię z ogromnej farmy solarnej

Apple sprzeda energię z ogromnej farmy solarnej
Należąca do Apple farma fotowoltaiczna Bonnybrooke w Arizonie. Fot. Apple

Do tej pory czołowe koncerny technologiczne, które zapowiadają przejście na zieloną energię, stosowały praktykę zawierania wieloletnich umów na zakupu energii z elektrowni OZE należących do zewnętrznych firm. Dalej idzie Apple, który sam staje się producentem i sprzedawcą zielonej energii.

Zaledwie kilka tygodni temu amerykański federalny regulator rynku energii U.S. Federal Energy Regulatory Commission (FERC) wydał zgodę na nadanie Apple statusu niezależnego producenta energii (Independent Power Producer – IPP). To otwiera kalifornijskiej firmie drogę do produkcji i sprzedaży energii na rynku hurtowym.

Teraz działający w Arizonie operator Salt River Project (SRP) poinformował o podpisaniu przewidzianej na 25 lat umowy na zakup energii z farmy fotowoltaicznej o nazwie Bonnybrooke i mocy 50 MW, którą zbudował Apple. SRP nie podaje dokładnej ceny zakontraktowanej energii, jest jednak mowa o poziomie ceny z rynku hurtowego. 

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna w Arizonie wyprodukuje energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 12 tys. amerykańskich domów (gospodarstwa domowe w USA zużywają przeciętnie około 10 MWh energii elektrycznej w skali roku). 

Obok tej inwestycji Apple posiada farmę fotowoltaiczną o mocy 52 MW działającą przy centrum serwerowym w Karolinie Północnej, a 20 MW Apple ma w Nevadzie. Dodatkowo instalacje o mocy 14 MW działają w swoim kalifornijskim kampusie Apple w Cupertino.

REKLAMA

Portfel własnych instalacji i umów PPA amerykańskiej firmy sięga potencjału 218 MW, z czego 130 MW to warta 850 mln dolarów umowa PPA zawarta z amerykańskim deweloperem First Solar na początku 2015 r., dotycząca zakupu energii z farmy fotowoltaicznej w Kalifornii.

W USA w trakcie realizacji są projekty Apple o łącznej mocy ponad 100 MW, a plan Apple to przejście docelowo na 100 proc. zielonej energii – nie tylko w USA, ale także we wszystkich zagranicznych oddziałach. Ten cel amerykański potentat potwierdził kilka dni temu dołączając do grona RE100 grupującego firmy, które zapowiadają przejście wyłącznie na zasilanie zieloną energią

Apple podaje, że w ubiegłym roku udział OZE w jego miksie energii wynosił przeciętnie 93 proc., a obecnie korzysta już w 100-proc. z zielonej energii w USA, Chinach i 21 innych krajach. 

Aby osiągnąć pełny udział OZE w miksie energetycznym w swoim chińskim oddziale, Apple zrealizował w prowincji Syczuan m. in. 40-megawatowy projekt farmy fotowoltaicznej. Produkowana przez nią energia odpowiada poziomowi konsumpcji generowanemu przez znajdujące się w Chinach 34 sklepy i 19 biur Apple. Apple zapowiedział docelowo budowę ze swoimi partnerami w Chinach elektrowni fotowoltaicznych, wiatrowych i wodnych o łącznej mocy aż 2 GW. Ten plan ma zostać zrealizowany w ciągu następnych 5 lat. 

Z kolei w Singapurze, gdzie ze względu na ograniczoną podaż gruntów nie można realizować projektów naziemnych, Apple zainstalował systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 32 MW, które zlokalizowano na 800 dachach.

red. gramwzielone.pl