SunPower oskarża SolarCity o kradzież patentów

SunPower oskarża SolarCity o kradzież patentów
Fot. SunPower

Amerykański producent ogniw i modułów fotowoltaicznych SunPower oskarżył o kradzież własności intelektualnej związaną z Elonem Muskiem firmę SolarCity, która obecnie jest liderem amerykańskiego rynku dachowych instalacji solarnych i która ma wkrótce stać się również producentem ogniw i modułów fotowoltaicznych.

Technologia, o której kradzież zostało oskarżone SolarCity, ma być wykorzystywana przez SunPower do produkcji modułów fotowoltaicznych X-Series posiadających najwyższą na świecie sprawność.

Pozew do kalifornijskiego sądu skierowała należąca do SunPower spółka Conegra – właściciel technologii, o której bezprawne wykorzystanie oskarżono SolarCity.

REKLAMA

SolarCity poinformował na początku ubiegłego roku, że badania wykonane przez Renewable Energy Test Center potwierdziły sprawność dostarczonego przez amerykańską firmę modułu fotowoltaicznego na poziomie 22,04 proc., poprawiając rekord, który należał wcześniej do SunPower (21,5 proc.). Teraz należąca do SunPower spółka wskazuje, że w pracach nad zwiększeniem sprawności swoich modułów firma SolarCity mogła wykorzystać bezprawnie jej technologie. 

Ten wynik poprawił SunPower, ogłaszając w czerwcu br. osiągnięcie sprawności modułów fotowoltaicznych na poziomie 24,1 proc., co potwierdziła amerykańska federalna agencja National Renewable Energy Laboratory (NREL).

SunPower w komunikacie na temat nowego rekordu sprawności modułu fotowoltaicznego zapewniał, że moduły z serii SunPower X-Series dają aż o 70 proc. wyższy uzysk energii w 25-letnim okresie eksploatacji, w porównaniu do dostępnych na rynku modułów o sprawności rzędu 15-18 proc.

W ubiegłym roku SunPower pobił kolejny rekord sprawności – tym razem w przypadku ogniwa fotowoltaicznego. Na wyprodukowanym przez firmę z Kalifornii pełnowymiarowym ogniwie stwierdzono sprawność rzędu 25,2 proc. 

REKLAMA

SolarCity buduje w Buffalo, w stanie Nowy Jork, ogromną fabrykę paneli fotowoltaicznych, której roczny potencjał produkcyjny ma wynieść 1 GW. Do produkcji modułów fotowoltaicznych zostanie wykorzystana technolgia firmy Silevo. 

Mająca siedzibę w Dolnie Krzemowej firma Silevo powstała w 2007 r. z inicjatywy dwóch byłych dyrektorów w Applied Materials -dr Zheng Xu i dr Jianming Fu. Firma zapewniała, że będzie w stanie produkować panele posiadające sprawność na poziomie 24 proc. Kilka lat temu SolarCity przejęło Silevo za 350 mln dolarów. 

Ostatnio Elon Musk, który na razie pozostaje jednym z głównych udziałowców SolarCity, zapowiedział, że wkrótce ta firma zademonstruje nowy system integrujący dachową instalację fotowoltaiczną, domowy magazyn energii oraz system do ładowania samochodu elektrycznego.

Sfinalizowanie przejęcia SolarCity przez kierowaną przez Muska Teslę ma nastąpić jeszcze w tym roku w ramach transakcji zakładającej wymianę udziałów i wycenionej na 2,6 mld dolarów.

Także w tym tygodniu pozew o kradzież własności intelektualnej zgłosiła inna firma z Kalifornii, która pracuje nad technologiami dla sektora fotowoltaicznego.

Firma Solaria pozwała chińskie GCL Solar Energy o bezprawne wykorzystanie jej technologii służących do produkcji modułów fotowoltaicznych. Wcześniej, w latach 2014-15, obie firmy współpracowały w tym zakresie. 

red. gramwzielone.pl