Nagrody ONZ "Momentum for Change" głównie dla projektów PV

Nagrody ONZ "Momentum for Change" głównie dla projektów PV
ZonnepanelenDelen, twócy platformy crowdfundingowej WeShareSolar. Fot. UNFCCC

Przedsięwzięcia związane z obszarem fotowoltaiki zdominowały tegoroczne nagrody „Momentum for Change”, które przyznaje agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych o nazwie Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC).

Celem projektu UNFCCC o nazwie „Momentum for Change” jest wskazanie najbardziej wartościowych inicjatyw, które mają służyć powstrzymaniu zmian klimatu.

Wśród nagrodzonych w tym roku przez UNFCCC trzynastu przedsięwzięć dominują te związane z energetyką słoneczną.

REKLAMA

Projekt, który otrzymał nagrodę „Momentum for Change” i który zyskał dotąd niewątpliwie największy rozgłos, to opracowana przez Google aplikacja Sunroof, która umożliwi właścicielom domów i firm ocenienie, ile energii mogą produkować umieszczone na ich dachu panele fotowoltaiczne, i która pomoże im w dobraniu optymalnej instalacji fotowoltaicznej.

Nowe narzędzie Google Sunroof ma na podstawie wskazanej powierzchni dachu, nasłonecznienia oraz wysokości rachunków za energię sugerować optymalną instalację fotowoltaiczną.

UNFCCC podkreśla, że zaledwie po ośmiu miesiącach od uruchomienia, zasięg Google Sunroof udało się rozszerzyć z 2 do 42 stanów USA.  

REKLAMA

Nagroda „Momentum for Change” trafiła też do holenderskiej firmy ZonnepanelenDelen, która uruchomiła crowdfundingową platformę łączącą właścicieli dachów z podmiotami chcącymi inwestować w fotowoltaikę. Na razie dzięki platformie WeShareSolar powstało w modelu crowdfundingu 20 elektrowni solarnych i zainstalowano 15 tys. modułów fotowoltaicznych. Wartość funduszy zebranych dzięki WeShareSolar szacuje się na 3 mln euro, a dzięki niej powstały inwestycje warte 5 mln euro. W model crowdfundingu promowany przez holenderską firmę zaangażowały się ze swoim finansowaniem banki, co umożliwiło zwiększenie skali realizowanych projektów.

Twórcy platformy zapewniają, że obecnie nowe projekty fotowoltaiczne znajdują inwestorów zaledwie w ciągu kilku godzin, a WeShareSolar stała się największą tego rodzaju platformą w Unii Europejskiej.

Nagrody „Momentum for Change” trafiły także do trzech firm oferujących rozwiązania off-grid, dzięki którym możliwe jest dostarczanie energii elektrycznej w biedniejszych, słabo zelektryfikowanych krajach. Firma Off Grid Electric oferuje systemy solarne dla firm i gospodarstw domowych w Tanzanii, SOLshare oferuje podobne produkty i usługi w Bangladeszu, a Swayam Shikshan Prayog – NGO z Indii – zajmuje się szkoleniem kobiet w dziedzinie przedsiębiorczości w sektorze rozwiązań z zakresu energii odnawialnej i efektywności energetycznej dla biednych społeczności.

Nagrodę „Momentum for Change” przyznano także miastu Göteborg za uruchomienie w 2013 r. programu zielonych obligacji, dzięki którym finansowane są miejskie inwestycje w projekty niskoemisyjne, a także rządowi kanadyjskiej prowincji British Columbia (BC) za wprowadzenie podatku za emisje CO2. Jego implementowanie w 2008 r. miało przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych gazów o 15 proc. UNFCCC podaje, że od 2010 r. liczba miejsc pracy związanych z czystymi technologiami wzrosła w BC o 12,5 proc., sięgając 68,1 tys.

Autorzy wszystkich nagrodzonych projektów zaprezentują je podczas warsztatów towarzyszących najbliższemu szczytowi klimatycznemu Organizacji Narodów Zjednoczonych (COP22), który odbędzie się w dniach 7-18 listopada br. w Maroko. 

red. gramwzielone.pl