Moduły z serii Twin Peak z technologią PERC już dostępne w Polsce

Moduły z serii Twin Peak z technologią PERC już dostępne w Polsce
Moduł fotowoltaiczny REC Solar, seria TwinPeak. Fot. REC Solar

Moduły fotowoltaiczne norweskiego producenta REC z serii Twin Peak z technologią PERC zapowiadano jako rewolucyjne. Sprawdzamy, czy tak jest naprawdę.

Oto pięć innowacji, jakie zastosowano w produkcji ogniw i modułów REC serii Twin Peak, odróżniających je od standardowych modułów:

1. Ogniwa pokryte warstwą PERC.

REKLAMA

2. Podział modułu.

3. 120 ogniw zamiast 60.

4. Cztery bus bary.

5. Podzielona puszka (junction-box).

1. Ogniwa pokryte warstwą PERC

Tak zwana pasywacja tylnej ścianki ogniwa (ang. Passivated Emitter Rear Cell, PERC).

Moduły fotowoltaiczne wykonane w technologii krzemu polikrystalicznego, wykorzystujące technologię pasywacji tylnej ścianki ogniwa, posiadają większą wydajność przez zwiększenie skuteczności absorpcji promieniowania słonecznego.

Tylna pasywacja sprawia, że przechodzące przez ogniwo światło słoneczne w zakresie fal od 1000 do 1180 nm odbija się od tylnej warstwy refleksyjnej, kierując fotony z powrotem do ogniwa. W ten sposób promieniowanie, które przy standardowych ogniwach jest tracone w przypadku zastosowania ogniw z tylną pasywacją, staje się dodatkowym źródłem energii elektrycznej. Dodatkowo warstwa PERC powoduje obniżenie temperatury pracującego ogniwa (jak wiadomo wysoka temperatura obniża uzyski energii).

Dzięki tej technologii moduł osiąga większe uzyski energetyczne ze względu na bardziej efektywną absorpcję promieniowania słonecznego.

Miarą oceny modułów fotowoltaicznych firmy REC są także wyniki badań niezależnego laboratorium w Aachen w Niemczech. Przedmiotem badań był pomiar charakterystyki prąd/napięcie (IV) na wyjściu modułu. Przeciętnie moduły polikrystaliczne REC generowały więcej energii elektrycznej niż każdy z 45 modułów innych producentów poddanych testom. Produkty REC przewyższały parametrami 45 różnych innych typów modułów w tej samej technologii, cienkowarstwych oraz monokrystalicznych.
 

2. Podział modułu na dwie sekcje

Przy standardowych modułach przy nawet niewielkim zacienieniu moduł przestaje efektywnie pracować. W najlepszym przypadku nie pracuje 30 proc. modułu, a w najgorszym, w zależności jak pada cień, nie działa nawet cały moduł. W modułach Twin Peak zastosowano podział modułu na dwie części, co powoduje, że w przypadku gdy cień pada na część modułu np. poprzez liść czy komin, wyłącza się tylko 16 proc. modułu (rys. poniżej) …

… a w przypadku zacienienia dolnej powierzchni modułu np. poprzez śnieg lub zbyt blisko zamontowany kolejny rząd Twin Peak osiąga o 50 proc. większą produkcję niż standardowy panel (rys. poniżej).

Dzięki zastosowaniu tego podziału właściciel instalacji osiąga wyższe uzyski energetyczne, a także uzyskujemy możliwość projektowania modułów w miejscach, gdzie występują częściowe zacienienia np. poprzez anteny czy maszty, a nie ma innej możliwości posadowienia modułów.

3. 120 ogniw zamiast 60 z tej samej powierzchni modułu

REKLAMA

Laserowe przecięcie na pół standardowych ogniw spowodowało, że zamiast 60 ogniw mamy 120 ogniw, przez co otrzymujemy zmniejszenie wewnętrznej rezystancji ogniw, większą moc wyjściową oraz poprawę osiągów w różnych warunkach nasłonecznienia, a także większą wytrzymałość ogniw m.in. na mikropęknięcia.

Warto także podkreślić, że moduły REC ponad dwukrotnie przewyższają standardy testowe IEC i są poddawane najbardziej rygorystycznym kontrolom jakości.

4. Cztery bus bary

Na każdym ogniwie znajdują się cienkie szyny, przez które przepływa prąd. Zastosowanie czterech szyn zamiast trzech, jak w standardowych modułach, skraca drogę, jaką musi przebyć elektron, a także zmniejsza opór wewnętrzny i umożliwia lepszy przepływ prądu. Poprzez możliwość zastosowania cieńszych ścieżek zmniejsza się ponadto zakrycie ogniwa. Dodatkowa zaleta to zwiększenie wytrzymałości mechanicznej modułu m.in. na śnieg i wiatr.


5. Rozdzielenie junction-box’a

Kolejna innowacja wprowadzona przez norweskich inżynierów to rozdzielenie puszki przyłączeniowej na 3 części (zdjęcie tylnej ściany modułu poniżej). W standardowych modułach montuje się jedną puszkę przyłączeniową. Dzięki rozwiązaniu zastosowanemu w modułach Twin Peak obniżono temperaturę przewodów, poprawiono chłodzenie diód by-pass oraz zmniejszono awaryjności tych komponentów.

6. Nagrody

W trakcie największych i najbardziej prestiżowych targów branży fotowoltaicznej na świecie, INTERSOLAR w Monachium, firma REC wygrała rywalizację z innymi największymi światowymi firmami z branży PV zdobywając uznanie i 1. miejsce w kategorii „Photovoltaics” za produkty z serii TwinPeak.

Przykłady pierwszych w Polsce realizacji na modułach REC Twin Peak:

Dotacja Norweska

Zakup instalacji fotowoltaicznej opartej na modułach z serii Twin Peak możemy sfinansować w programie „Dotacja Norweska”. Kliknij i uzyskaj informacje o „Dotacji Norweskiej”

Oficjalnym dystrybutorem modułów REC Group w tym serii Twin Peak w Polsce jest SOLSUM sp. z o.o.

Zapraszamy na wspólne stoisko REC Group i SOLSUM na Targach RENEXPO w dniach 19-21 października 2016 r. w Warszawie.

Dodatkowe wideo i opis technologii pod tym linkiem

Sprzedaż hurtowa dla firm: biuro@solsum.pl

artykuł sponsorowany