Fabryka przy granicy z Polską rozszerza produkcję modułów PV

Fabryka przy granicy z Polską rozszerza produkcję modułów PV
Fot. Astroenergy

W znajdującym się w graniczącym z Polską Frankfurcie nad Odrą zakładzie produkcyjnym firma Astroenergy rozszerzy produkcję modułów fotowoltaicznych o moduły monokrystaliczne, których sprawność będzie sięgać nawet 310 Wp.

Do tej pory Astroenergy produkował we Frankfurcie nad Odrą moduły polikrystaliczne, a teraz informuje o rozszerzeniu produkcji o technologię monokrystaliczną.

Producent podaje, że do wytwarzania modułów wykorzysta najnowszą technologię ogniw PERC, zwiększając moc modułów nawet do 310 Wp. Produkcja modułów o takiej mocy ma ruszyć w połowie tego miesiąca.

REKLAMA

Thomas Volz, CEO Astronergy Solarmodule GmbH, informuje, że do produkcji zostaną wykorzystane czarne ogniwa PERC od dwóch producentów z grona firm zaliczanych do grupy Tier-1, których ogniwa Astroenergy testowało również pod kątem jednolitego, czarnego koloru.

Producent zapewnia, że do produkcji zostaną wprowadzone – obok tradycyjnycych modułów ze srebrną ramą – również moduły w wersji “black mono”.

Astroenergy informuje, że tego rodzaju moduły cieszą się szczególną popularnością w segmencie domowych instalacji fotowoltaicznych, gdzie pewną rolę przy wyborze modułów odgrywa również estetyka.

REKLAMA

Na wszystkie moduły Astroenergy ma oferować 12-letnią gwarancję produktową i 25-letnią gwarancję mocy.

Zakład Astroenergy we Frankfurcie nad Odrą zatrudnia 350 pracowników i może produkować w skali roku moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy do 340 MWp. Firma jest zaliczana do producentów z grupy Tier-1.

Astronergy Solarmodule GmbH to spółka należąca do chińskiej grupy Chint, która zatrudnia w sumie ok. 30 tys. pracowników.  

W ubiegłym roku chiński producent modułów fotowoltaicznych Chint Solar został wykluczony przez Komisję Europejską z tzw. porozumienia cenowego, które umożliwia import chińskich modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej z pominięciem wysokich ceł antysubsydyjnych i antydumpingowych.

KE wskazała, że Chint Solar miał naruszać warunki porozumienia cenowego nie dostarczając obowiązkowych raportów o sprzedaży za 2013 r. i 2014 r., a także sprzedając w Unii Europejskiej moduły fotowoltaiczne innego chińskiego producenta, który nie został objęty ulgami w imporcie do UE. Chint Solar miał także nie przedstawić KE wymaganych przez nią informacji o sprzedaży na zasadach OEM.

W niemieckich landach graniczących z Polską zlokalizowane są fabryki największych europejskich producentów modułów fotowoltaicznych. Europejski lider – SolarWorld – produkuje swoje ogniwa i moduły fotowoltaiczne m.in. we Freibergu k. Drezna, a w Prenzlau koło Szczecina moduły – a ostatnio również  ogniwa – produkuje firma Aleo. 

red. gramwzielone.pl