Nowy wielki gracz na rynku domowych inwerterów?

Nowy wielki gracz na rynku domowych inwerterów?
Fot. Huawei

Chiński koncern Huawei, który od kilku lat prowadzi skuteczną ekspansję na rynku inwerterów przeznaczonych do obsługi dużych, przemysłowych farm fotowoltaicznych, teraz zapowiada, że wprowadzi na rynek inwertery adresowane dla segmentu mniejszych instalacji PV.

Według zestawienia przygotowanego przez firmę konsultingową GTM Research, Huawei był w ubiegłym roku liderem globalnego rynku producentów inwerterów fotowoltaicznych pod względem łącznej mocy sprzedanych urządzeń, co wywodzący się z Chin producent zawdzięczał zamówieniom od inwestorów budujących duże farmy fotowoltaiczne.

Huawei miał sprzedać w ubiegłym roku inwertery stringowe o potencjale ponad 10,5 GW, a w tym roku ma przekroczyć ten poziom, co wydaje się realne mając na uwadze, że na najważniejszym, rodzimym rynku chińskiej firmy tylko w I połowie br. powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 20 GW.

REKLAMA
REKLAMA

Chiński potentat nie miał dotąd inwerterów dla segmentu mniejszych, dachowych systemów PV. Teraz jednak ma się to zmienić. Huawei chce wejść na rynek małych inwerterów i poinformował, że już w II kwartale 2017 r. wprowadzi do swojej oferty inwertery przeznaczone do obsługi domowych instalacji fotowoltaicznych.

Na razie Chińczycy nie ujawniają szczegółów planowanej oferty. Patrząc jednak na szybki sukces chińskiej firmy w segmencie inwerterów dla większych elektrowni fotowoltaicznych, można przypuszczać, że firmy, które dotąd dominowały w segmencie rozwiązań dla domowej fotowoltaiki – m.in. niemiecki producent inwerterów SMA, izraelski producent optymalizatorów mocy SolarEdge czy amerykański producent mikroinwerterów Enphase Energy, który już teraz musi mocno ciąć koszty, aby wytrzymać walkę z konkurencją – będą mieć wkrótce poważnego konkurenta. 

red. gramwzielone.pl