Total zaoszczędzi dzięki fotowoltaice rocznie 40 mln dolarów

Total zaoszczędzi dzięki fotowoltaice rocznie 40 mln dolarów
Fot. Conergy

Francuski koncern paliwowy Total poinformował, że zainstaluje systemy fotowoltaiczne na 5 tysiącach należących do niego stacji benzynowych. Wartość tych inwestycji ma sięgnąć 300 mln dolarów. 

Total nie precyzuje, w których krajach jego stacje benzynowe zostaną wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. Wiadomo jedynie, że z 5 tys. stacji, które będą zasilane energią w własnych instalacji PV, 800 jest zlokalizowanych we Francji.

Wiadomo też, że całkowity potencjał tych instalacji wyniesie 200 MW i mają one produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 200-tysięcznego miasta.

REKLAMA

– Projekt jest w pełni zgodny z ambicją Total zostania rzecznikiem odpowiedzialnej energetyki i jego zaangażowania w rozwijanie energetyki słonecznej. Przyczyni się do ograniczenia emisji CO2 o 100 tys. ton rocznie i do obniżenia naszych rachunków o 40 mln dolarów rocznie – komentuje Philippe Sauquet z Total.

W kwietniu br. władze francuskiego koncernu zapowiedziały, że ich celem jest awans do czołowej trójki największych firm w sektorze fotowoltaicznym. Francuzi deklarują, że będą inwestować w czyste technologie około 500 mln dolarów rocznie.

– Będziemy produkować i sprzedawać energię ze źródeł odnawialnych. Elektryczność będzie energią XXI wieku. (…) Mamy wiele ambicji w energetyce odnawialnej w ciągu najbliższych 20 lat: być w trójce największych firm w energetyce słonecznej, prowadzić ekspansję w handlu energią i magazynowaniu, być liderem w biopaliwach, zwłaszcza w biopaliwach lotniczych i korzystać z innych okazji w sektorze odnawialnych źródeł energii – komentował Patrick Pouyanné, CEO francuskiego koncernu.

REKLAMA

Instalacje fotowoltaiczne dla Total dostarczy należąca do niego firma SunPower – amerykański lider w produkcji modułów i systemów fotowoltaicznych.

Total podkreśla w komunikacie na temat inwestycji w fotowoltaikę, że SunPower oferuje obecnie najwydajniejsze na świecie moduły i systemy fotowoltaiczne.

W sierpniu br. SunPower poinformował o ustanowieniu nowego rekordu sprawności krystalicznego modułu fotowoltaicznego na poziomie 24,1 proc. Rekordowy wynik potwierdziła amerykańska federalna agencja National Renewable Energy Laboratory (NREL).

Na razie rekordowy wynik na poziomie 24,1 proc. zbadano na module wykonanym w laboratorium. SunPower zapewnia jednak, że produkuje już moduły o sprawności na poziomie poprzedniego rekordu, stwierdzonego zaledwie kilka miesięcy temu.

Należąca do francuskiego koncernu firma zapewnia, że moduły z serii SunPower X-Series dają aż o 70 proc. wyższy uzysk energii w 25-letnim okresie eksploatacji, w porównaniu do dostępnych na rynku modułów o sprawności rzędu 15-18 proc.

W tym roku Total przejął również francuskiego lidera w produkcji magazynów energii – firmę Saft. Paliwowy gigant ma przejąć ok. 90 proc. akcji Saft, a wartość transakcji szacuje się na około miliarda euro.

red. gramwzielone.pl