Bruksela potwierdza usunięcie 5 chińskich producentów z MIP

Bruksela potwierdza usunięcie 5 chińskich producentów z MIP
Suntech press

Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła usunięcie 5 chińskich producentów modułów fotowoltaicznych z tzw. porozumienia cenowego (Minimum Import Price MIP), które umożliwia import produkowanych w Chinach modułów do Unii Europejskiej bez karnych ceł antysubsydyjnych i antydumpingowych.

KE usunęła z porozumienia cenowego kolejne firmy, które należą do czołówki producentów modułów fotowoltaicznych w Chinach – JA Solar, Risen Energy, Wuxi Suntech, Sumec (Phono Solar), a także obecnie największego producenta modułów fotowoltaicznych na świecie – JinkoSolar.

Powyższe firmy same zrezygnowały z uczestniczenia w porozumieniu cenowym, które umożliwia import produkowanych w Chinach ogniw i modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej z pominięciem wysokich karnych ceł, jednak jednocześnie ogranicza chińskich producentów poprzez warunek ustalonej odgórnie przez KE minimalnej ceny importowanych produktów.

REKLAMA

Obecnie, wobec dużych spadków cen modułów fotowoltaicznych, co w dużej mierze wynika z nadpodaży wygenerowanej przez chińskich producentów, minimalna cena importu do UE nie odzwierciedla już sytuacji panującej na rynku. Poziom rzędu 0,56 EUR/W jest znacznie wyższy – nawet o około 0,2 EUR/W –od cen, po których swoje moduły sprzedają Chińczycy.

REKLAMA

Jednocześnie czołowi producenci z Chin w ostatnich latach uruchomili produkcję w innych krajach, dzięki czemu mogą importować do UE produkowane w nich moduły z pominięciem restrykcji celnych wprowadzonych przez Komisję Europejską w 2013 r.

Obecnie Bruksela prowadzi dochodzenie mające wykazać zasadność dalszego stosowania restrykcji celnych wobec domniemanego dumpingu cenowego, którego maja dopuszczać się Chińczycy. Wyniki dochodzenia KE powinniśmy poznać w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Tymczasem grono chińskich firm, które są skłonne do korzystania z porozumienia cenowego, systematycznie maleje. Wśród firm, które zostały z niego usunięte przez Komisję Europejską na skutek łamania zasad MIP lub same z niego zrezygnowały, jest także m.in. Trina Solar – obecnie drugi największy na świecie producent modułów PV, a ostatnio decyzję o wyjściu z MIP przekazał inny czołowy producent z Chin – GCL-SI.

red. gramwzielone.pl