Czarnobyl: budowa największej na świecie elektrowni PV ruszy w przyszłym roku

Czarnobyl: budowa największej na świecie elektrowni PV ruszy w przyszłym roku
Fot. Activ Solar

Chińczycy potwierdzili zamiar budowy kompleksu ogromnych farm fotowoltaicznych, które powstaną na Ukrainie w okolicach Czarnobyla, na terenach skażonych w wyniku mającej miejsce 30 lat temu awarii elektrowni jądrowej.

Ukraiński rząd zasygnalizował przed kilkoma miesiącami, że na terenach znajdujących się w pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu mogą powstać ogromne farmy fotowoltaiczne, których łączna moc sięgnie około 1 GW.

– Mamy normalne europejskie priorytety, co oznacza posiadanie najlepszych standardów w zakresie środowiska i ambicji w zakresie czystej energii – komentował cytowany przez Bloomberga ukraiński minister środowiska Ostap Semerak. – Tanie tereny z dobrym nasłonecznieniem tworzą fundament tej inwestycji. W dodatku, pozostające sieci przesyłowe są gotowe do wykorzystania – zapewniał ukraiński minister.

REKLAMA

Jeśli taki plan zostałby zrealizowany, na Ukrainie powstałaby największa na świecie elektrownia fotowoltaiczna. Dla porównania – obecnie największą farmą fotowoltaiczną w Europie jest instalacja w Cestas k. Bordeaux, której moc wynosi 300 MW i której budowa kosztowała 360 mln euro. Natomiast największa na świecie farma fotowoltaiczna została uruchomiona kilka tygodni temu w Indiach, a jej moc wynosi 648 MW.

Ogromny park fotowoltaiczny koło Czarnobyla mają zbudować firmy z Chin. Taką informację przekazały kilka tygodni temu chińskie media, m.in. portal ChinaDaily, który poinformował, że inwestycję zrealizują dwie chińskie firmy – GCL System Integration Technology oraz China National Complete Engineering Corporation (CCEC).

Chińczycy mają obecnie prowadzić koło Czarnobyla rozeznanie terenu pod kątem budowy elektrowni PV i przyłączenia ich do sieci, a teraz GCL potwierdził, że budowa ruszy w przyszłym roku.

REKLAMA

Ukraiński minister środowiska Ostap Semerak poinformował, że w ciągu dwóch lat Chińczycy zainwestują w budowę farm fotowoltaicznych k. Czarnobyla ponad 1 mld dolarów.

GCL potwierdza, że w zakresie inwestycji na Ukrainie będzie odpowiedzialny za zaprojektowanie instalacji oraz za dostawę komponentów, podczas gdy CCEC będzie generalnym wykonawcą.

Grupa GCL, w skład której wchodzi spółka GCL System Integration Technology. to czołowy chiński deweloper w obszarze energetyki odnawialnej i jeden z największych na świecie producentów wafli, ogniw i modułów fotowoltaicznych.

GCL sprzedał w ubiegłym roku moduły fotowoltaiczne o mocy ponad 2 GW, a także odpowiadał za niemal 1/3 globalnej sprzedaży wafli służących do produkcji ogniw fotowoltaicznych.

CCEC to spółka zależna chińskiej państwowej grupy National Machinery Industry Corporation (SINOMACH). 

red. gramwzielone.pl