Pompa ciepła + panele solarne = perpetum mobile

Pompa ciepła + panele solarne = perpetum mobile
Realizacja: Multisun Sp. z o.o.

Wielu inwestorów uważa, że powietrzna pompa ciepła nie ma szans sprawdzić się w polskim klimacie. Są przekonani, iż w zimowych warunkach urządzenie tego typu nie może zapewnić sprawnego ogrzewania w domu. Tymczasem powietrzna pompa ciepła działa efektywnie nawet wówczas, gdy słupek rtęci w termometrze spada do 20°C.

Podobnie sprawa ma się z fotowoltaiką – nie dostrzega się jak szybko inwestycja w same panele słoneczne zwraca się nawet w naszym klimacie. Ma to odniesienie zwłaszcza dla klientów indywidualnych, którzy mogą korzystać z systemu upustów, czyli odebrać nawet 80 proc. energii wysłanej do sieci.

Teraz dodajmy obie technologie. Powietrzne pompy ciepła i wodne idealnie pasują do fotowoltaiki, gdyż są zasilane przez prąd. Dom wyposażony w wysokosprawny system grzewczy oraz dostarczający własną energię do zasilenia tegoż systemu to nie science fiction, to raczej perpetum mobile.

REKLAMA

Dla niezorientowanych klientów pachnie to kompletną abstrakcją. I trudno się dziwić, bo przemiany termodynamiczne nie są zjawiskiem powszechnie znanym i rozumianym. Większość klientów wie, że termodynamika jest działem fizyki i tyle. Posłużmy się zatem prostym przykładem i otwórzmy zamrażarkę. W środku panuje temperatura około -20°C, a mimo to zewnętrzny wymiennik znajdujący się z tyłu zamrażarki jest bardzo ciepły! 

Powietrzna pompa ciepła działa dokładnie na tej samej zasadzie, tylko w znacznie większej skali. Odwołując się do prostych przykładów… Układ chłodniczy w wydaniu biologicznym możemy zaobserwować na co dzień. Pot parujący z naszego ciała sprawia, że ciało jest ochładzane. Ciecz, parując i przechodząc w stan lotny, odbiera ciepło. Układy chłodnicze działają analogicznie, z tym że nie odparowują przy plus trzydziestu stopniach, a przy np. minus trzydziestu! Taki właśnie proces zachodzi w jednostce zewnętrznej pompy ciepła. 

Nawet przy minus dwudziestu pięciu stopniach Celsjusza energia w powietrzu jest całkiem spora. Do zera bezwzględnego, kiedy zamiera jakikolwiek ruch cząstek, jest jeszcze bardzo daleko! W każdym razie owej energii jest na tyle dużo, że powietrzna pompa ciepła z powodzeniem może ogrzać dom. Oczywiście im niższa temperatura, tym wydajność urządzenia zmniejsza się, ale ostatecznie nie żyjemy pod kołem podbiegunowym i dni z naprawdę niskimi temperaturami są w Polsce nieliczne.

Darmowy prąd ze słońca

– Fotowoltaika opłaca się już dzisiaj i to nawet bez dotacji. Im większe rachunki za prąd tym większe potencjalnie korzyści z oszczędności. Mamy w portfolio systemy fotowoltaiczne dla odbiorców indywidualnych, firm, rolników. Co ważne zapewniamy kompleksową usługę – realizujemy inwestycję ” pod klucz” – mówi Wojciech Włodarski z Multisun Sp. z o.o. – Przy obecnych cenach na rynku polskim (stan na listopad 2016) zestaw fotowoltaiczny, który obejmuje panele PV, falownik, konstrukcję nośną, okablowanie i montaż, ma szansę zwrócić się w czasie krótszym niż 8 lat. Dynamika w branży jest obiecująca, ponieważ w zeszłym roku mówiliśmy o 10 latach zwrotu bez udziału mechanizmów wsparcia różnego typu. Nowa ustawa o OZE pomaga, choć nie jest idealna. Jednak zamiast narzekać trzeba działać! Przy naszych realizacjach współpracujemy z firmą Ecotechnik Sp. z o.o. specjalizującą się w pompach ciepła. Klient otrzymuje rozwiązanie w postaci wydajnego systemu grzewczego z możliwością zastosowania funkcji klimatyzacji. Nasz pain-killer to odpowiedź na rosnące ceny prądu, ogrzewania oraz zmian klimatu.

Systemy pomp ciepła są stosowane w obiektach biurowych jako jedyne źródła ogrzewania. Sprawdzają się również w domach mieszkalnych, ale stosowane są rzadko, ponieważ nie zapewniają ogrzewania ciepłej wody użytkowej. 

Montaż jednostki wewnętrznej pompy ciepła powietrze-woda.

Coś więcej niż pompa powierze – powietrze

REKLAMA

Kolejną opcją jest pompa ciepła powietrze-woda posiadająca także tę dodatkową funkcję i dlatego staje się produktem coraz bardziej popularnym wśród klientów. W jednym urządzeniu zebrane są bowiem aż trzy funkcje – ogrzewanie pomieszczeń, ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenie domu podczas upałów. To ostatnie ma szczególne znaczenie w sytuacji, gdy większość energii elektrycznej z fotowoltaiki jest produkowana właśnie w okresie letnim. Najkorzystniej jest obecnie (i pewnie to się nie zmieni) wykorzystać prąd na własne cele. Czyli latem produkujemy dużo energii i zużywamy ją także w klimatyzacji (pompie ciepła powietrze – woda).

Funkcja chłodzenia może być realizowana poprzez zastosowanie klimakonwektorów, które po doprowadzeniu do nich wody w temperaturze 5–10°C (tzw. wody lodowej) zamieniają się w urządzenia klimatyzacyjne chłodzące pomieszczenia zimnym powietrzem.

– Chłodzenie jest szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń znajdujących się na poddaszu – podkreśla Paweł Lampka z Ecotechnik Sp. z o.o. – Bardzo często spotykam się ze zjawiskiem nierównomiernego rozkładu temperatur w domu podczas letnich upałów. O ile na parterze panowała przeważnie w miarę normalna temperatura, to w pokojach na piętrze było na ogół duszno i gorąco. Nawet przy bardzo dobrej izolacji dachu trudno jest tego zjawiska uniknąć! Dlatego tak ważna jest możliwość obniżania temperatury w pomieszczeniach pod połacią dachową.

Oszczędności

– Wygląda na to, że przy obecnym stanie prawnym warto korzystać z zestawu combo – pompa ciepła + fotowoltaika. Oczywiście wymaga to nakładów inwestycyjnych. Sytuacja wygląda zdecydowanie ciekawiej w przypadku klientów indywidulanych, a zwłaszcza tych, którzy dopiero budują dom. Mogą oni na etapie projektu sensownie zaplanowac instalacje domowe i zaoszczędzić na niepotrzebnych wydatkach na kominy czy system grzewczy – mówi Wojciech Włodarski.

– Idea prosumeryzmu zyskuje w Polsce coraz większą grupę zwolenników. Wszystkie dane z rozwoju rynku wskazują na ciągły wzrost instalowanych i przyłączanych do sieci systemów fotowoltaicznych, wśród których prym wiodą mikroinstalacje, czyli takie o mocy generatora nieprzekraczającej 40 kWp. Mimo wielu zawirowań związanych z niepewnością legislacyjną oraz brakiem konsekwentnej i holistycznej polityki rządowej, słupki danych o kolejnych połączonych z siecią instalacjach fotowoltaicznych napawają optymizmem. Wprawdzie wiedza przeciętnego konsumenta na termat korzyści związanymi z posiadania własnej minielektrowni jest nadal niewielka, jednak jest kilka poważnych argumentów stanowiących podstawę dla dalszego rozwoju sektora najmniejszej energetyki prosumenckiej – komentuje przedstawiciel firmy Multisun. 

Kontakt

Multisun Sp. z o.o.  ///  tel. 513-070-486  ///  biuro@multisun.pl  ///  www.multisun.pl
 

Realizacja firmy Mutlisun:

artykuł sponsorowany