Duży spadek kosztów instalacji fotowoltaicznych w USA

Duży spadek kosztów instalacji fotowoltaicznych w USA
Fot. Wayne National Forest, flickr cc

Amerykańska firma konsultingowa GTM Research informuje o znaczącym spadku cen instalacji fotowoltaicznych w ostatnim półroczu, co ma wynikać głównie z dużego spadku cen modułów fotowoltaicznych. Ceny instalacji fotowoltaicznych zwłaszcza w segmencie domowych instalacji PV w USA nadal pozostają jednak znacznie wyższe niż choćby na rynkach UE. 

Tegoroczny rekordowy spadek cen kosztów fotowoltaiki potwierdza najnowsza analiza amerykańskiego rynku PV wykonana przez firmę GTM Research „U.S. PV System Pricing H2 2016”.

Jak wynika z tej analizy, w drugiej połowie br. w USA najbardziej spadły koszty w segmencie dużych farm fotowoltaicznych montowanych na nieruchomych konstrukcjach. W porównaniu z średnią ceną na poziomie 1,28 USD/W, którą zanotowano w I połowie 2016 r., w drugiej połowie br. odnotowano spadek o 17,4 proc. – do poziomu 1,06 USD/W, czyli zgodnie z obecnym kursem USD/PLN ok. 4,43 PLN/W.

REKLAMA

W przypadku farm fotowoltaicznych montowanych na – szczególnie popularnych w USA – jednoosiowych trackerach odnotowano spadek o 15,1 proc. – ze średniego poziomu 1,43 USD/W do 1,22 USD/W, czyli ok. 5,1 PLN/W.

REKLAMA

Znaczący trend spadkowy odnotowano również w segmencie średniej wielkości instalacji montowanych w zakładach produkcyjnych czy na dachach amerykańskich supermarketów. W tym segmencie odnotowano spadek o 12,5 proc. – z średniego poziomu 1,85 USD/W do 1,62 USD/W, czyli ok. 6,8 PLN/W.

Natomiast w segmencie najmniejszych, domowych instalacji fotowoltaicznych odnotowano spadek o 8,6 proc. – ze średniego poziomu 3,16 USD/W do 2,89 USD/W, czyli ok. 12 PLN/W.

GTM Research wskazuje, że wyraźny spadek kosztów instalacji fotowoltaicznych zanotowany w II połowie br. to efekt głównie powstania nierównowagi pomiędzy podażą a popytem modułów PV na globalnym rynku, skutkującej spadkiem ich cen – szacowanym na rynku amerykańskim przez GTM w porównaniu do I połowy br. aż na 33,8 proc.

red. gramwzielone.pl