Rekord sprawności ogniwa perowskitowego

Rekord sprawności ogniwa perowskitowego
Dr Anita Ho-Baillie. Fot. University of South Wales

Naukowcy z australijskiego uniwersytetu UNSW poinformowali o wykonaniu ogniwa perowskitowego o rekordowej sprawności. Ogniwa perowskitowe są elastyczne, a proces produkcji jest łatwy i tani zapewniają australijscy naukowcy. Wyzwaniem pozostaje przeniesienie uzyskanych dotąd rekordowych sprawności na większe powierzchnie, a także uodpornienie perowskitów na degradację, przez którą na razie szybko tracą one swoje właściwości.

Zespół naukowców z University of South Wales wykonał ogniwo perowskitowe w rozmiarze 16 cm2, na którym stwierdzono sprawność 12,1 proc. Mimo, że na ogniwach perowskitowych wcześniej osiągano już wyższe sprawności, oscylujące wokół 20 proc., dokonywano tego na próbkach ogniw mikroskopijnej wielkości. Nikomu nie udało się jeszcze osiągnąć podobnej sprawności na ogniwie wielkości zbliżonej do tego, które zbudowali naukowcy z Australii.

Wcześniej ten sam zespół naukowców z UNSW zbudował ogniwo perowskitowe, na którym stwierdzono sprawność 18 proc. W tym wypadku rozmiar ogniwa wyniósł jednak tylko1,2 cm2.

REKLAMA

To bardzo gorący temat badań, wiele zespołów na świecie konkuruje o postęp w projektowaniu ogniw fotowoltaicznych. Perowskity pojawiły się znikąd w roku 2009, ze sprawnością wynoszącą 3,8 proc., a od tego czasu rozwinęły się błyskawicznie. (…) Myślę, że możemy osiągnąć 24 proc. w ciągu około roku – zapewnia dr Anita Ho-Baillie, która kieruje zespołem naukowców z UNSW zajmującym się badaniami perowskitów.  

REKLAMA

Cel realizowanego przez nich projektu to dojście do poziomu 26 proc. Badania finansuje australijski rząd, ale również globalni potentaci w branży fotowoltaicznej – chińskie firmy Trina Solar czy Suntech.

University of South Wales podkreśla łatwość i niski koszt wytwarzania perowskitów. Stosowane w fotowoltaice ogniwa krystaliczne są wytwarzane w temperaturach sięgających 800 st. To znacząco podnosi koszt produkcji. Perowskity można natomiast wytwarzać w niskich temperaturach, a wykonane z nich ogniwa są około 200 razy cieńsze niż ogniwa krystaliczne.

Zespół naukowców z UNSW zapewnia ponadto, że jego celem jest zwiększenie wytrzymałości ogniw perowskitowych, które na razie ulegają szybkiej degradacji, co wyklucza jeszcze ich komercyjne zastosowanie. 

red. gramwzielone.pl