Statoil inwestuje w perowskity

Statoil inwestuje w perowskity
Oxford Photovoltaics press

Norweski koncern paliwowy znalazł się w gronie inwestorów, którzy zaangażowali się w kolejną rundę finansowania startupu, który wywodzi się z University of Oxford i który pracuje nad komercjalizacją perowskitowych ogniw fotowoltaicznych.

W kolejnej rundzie finansowania firma Oxford PV pozyskała finansowanie warte 8,1 mln funtów. W gronie inwestorów znalazł się tym razem – obok norweskiego Statoil – także fundusz Legal & General Capital oraz inwestor, którego brytyjska firma nie wymienia.

Inwestycja w Oxford PV to nasza pierwsza inwestycja w technologie solarne i uznajemy to za świetną szansę, aby stać się częścią rozwoju technologii, która wpłynie na kolejne generacje ogniw solarnych – komentuje Statoil.

REKLAMA

Kilka tygodni temu, w pierwszym etapie kolejnej rundy finansowania zakończonym w październiku br., Oxford PV pozyskał natomiast 8,7 mln funtów

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu Oxford PV poinformował o planach utworzenia pierwszej na świecie linii produkcyjnej, na której będą powstawać wafle perowskitowe służące do wykonania ogniw fotowoltaicznych.

W tym celu Oxford PV wykorzysta infrastrukturę w niemieckim mieście Brandenburg an der Havel, na której kiedyś cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne produkował Bosch.

Cel, jaki stawia sobie Oxford PV, to wykorzystanie perowskitów do zwiększenia sprawności tradycyjnych ogniw krystalicznych, z którymi warstwa perowskitowa może się uzupełniać, prowadząc do zwiększenia sprawności takiego tandemowego ogniwa. Oxford PV deklaruje zwiększenie sprawności do 30 proc.

Wadą perowskitów, która na razie uniemożliwia ich szersze zastosowanie w fotowoltaice, jest szybka utrata swoich właściwości. Oxford PV zapewnia, że w niemieckiej fabryce skupi się właśnie nad zapewnieniem lepszej wytrzymałości produkowanych przez siebie ogniw i że opracował już sposób jak tego dokonać. 

red. gramwzielone.pl