Rafako wchodzi w fotowoltaikę

Rafako wchodzi w fotowoltaikę
Fot. Rafako

Największy w Europie producent kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki konwencjonalnej będzie oferować instalacje fotowoltaiczne. To efekt porozumienia podpisanego przez wywodzące się z Raciborza Rafako z lokalną firmą Ensol.

Rafako zapewnia, że w ten sposób chce poszerzyć swoją ofertę o produkty związane z energetyką odnawialną, a Ensol chce wzmocnić ekspansję na rynkach zagranicznych.

– Dla Rafako to zupełnie nowy teren, ale od dłuższego czasu zastanawialiśmy się jak wejść w energetykę niekonwencjonalną. Ostatni rok był dla nas bardzo intensywny pod względem analiz rynków zagranicznych. Z naszych obserwacji wynika, że nawet mniej zamożne rynki węglowe mają warunki do korzystania z wiatru i energii słonecznej. Co więcej, zaczynają inwestować w energetykę odnawialną – komentuje Agnieszka Wasilewska- Semail, prezes zarządu Rafako S.A. 

REKLAMA

– Dążymy do tego, aby mocno zaistnieć w energetyce odnawialnej. Cieszymy się, że mamy takiego producenta jak Ensol w Raciborzu i że możemy wspólnie stworzyć raciborską platformę, która będzie w stanie wychodzić za granicę pozyskując duże kontrakty. Chcemy też zaistnieć jako innowacyjne przedsiębiorstwo, dlatego będziemy wspólnie inwestowali w obszar badań i rozwoju. W najbliższych tygodniach przewidujemy szkolenia naszych pracowników w firmie Ensol, abyśmy mieli jeszcze większą wiedzę na temat technologii i swobodnie poruszali się w branży – dodała prezes zarządu Rafako. 

– Ożywienie tą tematyką widać szczególnie w krajach azjatyckich. Stąd taki kierunek, aby spróbować związać się z naszym lokalnym partnerem, a zarazem bardzo dobrym podmiotem w tej branży. Dzięki podpisanej umowie o współpracy, uzupełniliśmy nasze portfolio, jeśli chodzi o instalacje związane z ochroną środowiska, a tym samym jesteśmy gotowi, aby oferować inwestorom kolejne produkty w tym zakresie – komentuje Jakub Sitek, pełnomocnik zarządu ds. Relacji z Klientami na Rynku Azjatyckim Rafako S.A. 

REKLAMA

Rafako informuje, że obie firmy współpracują ze sobą od blisko 20 lat na różnych polach, jednak rozmowy na temat wzajemnej współpracy w zakresie odnawialnych źródeł energii pojawiły się dopiero kilka miesięcy temu.

– Nasze wyroby są jednymi z lepszych i uznanych w świecie. Rozwiązania przyjęte w naszych produktach zostały zauważone i docenione przez takie firmy m.in. jak Viessmann, Braas, dla których produkujemy rozwiązania z ich brendem –  podkreślał Roman Majnusz, prezes zarządu Ensol Sp. z.o.o. – Przy okazji zawartej umowy cieszę się, że Rafako swoimi możliwościami i kontaktami poza granicami kraju jest w stanie wzmocnić naszą działalność eksportową, na czym nam bardzo zależy. Brakuje obecnie dofinansowań do odnawialnych źródeł energii, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich. Natomiast pojawiło się wiele nowych rynków, które dla nas są wielką szansą. Myślę, że dla Rafako wejście w segment energetyki słonecznej też będzie stanowić pewną wartość dodaną – dodaje prezes Ensol.

Rafako zwraca uwagę, że korzyści, jakie płyną z inwestycji w energetykę solarną, widać chociażby na przykładzie jednej z raciborskich spółdzielni mieszkaniowych.

 Dotychczas zamontowane na zasobach spółdzielni panele o powierzchni łącznej prawie 3000 m2 i mocy ponad 2MW pozwalają zaoszczędzić w skali roku około 240 ton węgla. Dwutlenku węgla do atmosfery dostaje się o prawie 500 ton mniej w skali roku. Nie wspominając już o związkach azotu, siarki czy pyłu zawieszonego. Wspólnie z Rafako tworzymy zatem odpowiednie narzędzia w kierunku ochrony środowiska – dodaje Roman Majnusz. 

red. gramwzielone.pl