Ten rynek PV rośnie w rekordowym tempie. Co pół godziny nowy 1 MW

Ten rynek PV rośnie w rekordowym tempie. Co pół godziny nowy 1 MW
Foto. Wayne National Forest, flickr cc

Amerykański sektor fotowoltaiczny, który zatrudnia już ponad 200 tys. pracowników, ma za sobą rekordowy kwartał, w którym zainstalował elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 4,143 GW. Co 32 minuty potencjał fotowoltaiki w USA rósł o 1 MW.

GTM Research podaje w raporcie Q4 2016 U.S. Solar Market Insight, że największy udział w przyroście amerykańskiego potencjału fotowoltaiki w ubiegłym kwartale miał segment przemysłowych farm fotowoltaicznych, który odpowiadał za ok. 4 GW nowych instalacji, notując 99-procentowy wzrost w porównaniu do II kwartału oraz 191-procentowy wzrost w porównaniu do III kwartału 2015 r.

GTM szacuje, że IV kwartał br. pod tym względem będzie jeszcze lepszy, a w USA powstaną farmy fotowoltaiczne o mocy około 4,8 GW.

REKLAMA

W segmencie instalacji na obiektach handlowych i przemysłowych w USA w III kwartale zainstalowano systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 375 MW, co oznacza wzrost o 15 proc. w porównaniu do II kwartału br. i 37-procentowy wzrost rok do roku.

Nieznacznie spadł – w stosunku do wcześniejszych kwartałów – wzrost zainstalowanych mocy w sektorze domowej fotowoltaiki. W tym segmencie po raz kolejny powstały instalacje o mocy ponad 0,5 GW, jednak zanotowano 2-procentowy spadek w porównaniu do II kwartału oraz 10-procentowy spadek w porównaniu do III kwartału 2015 r.

REKLAMA

GTM zapowiada, że podczas gdy na koniec 2013 r. łączny potencjał elektrowni fotowoltaicznych w USA przekroczył 10 GW, tylko w tym roku mają tam powstać nowe elektrownie PV o mocy 14,1 GW, co oznaczałoby wzrost aż o 88 proc. w porównaniu do roku 2015.

W tym roku fotowoltaika jest w USA drugim, największym źródłem energii pod względem łącznego potencjału nowych instalacji, ustępując tylko energetyce gazowej.

Liderem amerykańskiego rynku PV jest Kalifornia, w której w poprzednim kwartale po raz pierwszy łączny potencjał nowych instalacji przekroczył 1 GW. 

Potencjał nowych instalacji fotowoltaicznych w USA z podziałem na segment domowy, komercyjny i przemysłowy. Źródło: Q4 2016 U.S. Solar Market Insight / GTM Research.

red. gramwzielone.pl