K. Koszalina powstanie farma fotowoltaiczna za 4,4 mln zł

K. Koszalina powstanie farma fotowoltaiczna za 4,4 mln zł
Fot. WFOŚiGW w Szczecinie

W miejscowości Kraśnik Koszaliński znajdującej się w powiecie koszalińskim ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy niemal 1 MW. Inwestor pozyskał na jej budowę unijną dotację z RPO dla woj. zachodniopomorskiego. Co ciekawe, spółka stojąca za tą inwestycją jest również jednym z beneficjentów pierwszej aukcji dla OZE, którą przeprowadzono w ostatni piątek. 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przyznał unijną dotację ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. zachodniopomorskiego na budowę farmy fotowoltaicznej w Kraśniku Koszalińskim.

Nominalna moc farmy fotowoltaicznej ma wynieść 0,99 MW i złoży się na nią 3960 modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 250 W.

REKLAMA

Inwestor – spółka ES Jutrzenka 2 Sp. z o.o. – zakłada, że produkcja energii wyniesie w skali roku 988 MWh energii elektrycznej.

Koszt projektu o nazwie „Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej 0,99 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej w miejscowości Kraśnik Koszaliński” to ponad 4,4 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi ponad 1,9 mln zł.

REKLAMA

To kolejny projekt elektrowni fotowoltaicznej, który w ostatnim czasie uzyskał unijne dofinansowanie z RPO dla woj. zachodniopomorskiego.

W ubiegłym tygodniu podpisano ponadto umowę na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 91 kW w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Całkowity koszt tej inwestycji to ponad 797 tys. zł. WFOŚiGW w Szczecinie przyznał beneficjentowi dofinansowanie z RPO WZ 2014-2020 w wysokości ponad 660 tys. zł.

Podpisano również umowę na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 39 kW na dachu budynku jednej ze szczecińskich kotłowni. Beneficjentem jest spółka Miejska Energetyka Cieplna, a całkowita wartość projektu wynosi ponad 212 tys. zł; wydatki kwalifikowalne to prawie 173 tys. zł, a przyznane dofinansowanie ze środków UE wynosi ponad 77 tys. zł.

Wcześniej w siedzibie WFOŚiGW w Szczecinie podpisano ponadto m.in. umowę na unijne dofinansowanie w wysokości prawie 8,4 mln zł, które pozwoli na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,89 MW. Całkowity koszt inwestycji, którą zrealizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Stargardzie, to prawie 12,7 mln zł. Więcej na ten temat w artykule: W Stargardzie powstanie duża elektrownia fotowoltaiczna. 

red. gramwzielone.pl