Unijna dotacja na farmę fotowoltaiczną w Wałczu

Unijna dotacja na farmę fotowoltaiczną w Wałczu
Fot. Delta

Umowę na dofinansowanie budowy kolejnej farmy fotowoltaicznej w woj. zachodniopomorskim podpisano w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Beneficjent unijnej dotacji z RPO dla woj. zachodniopomorskiego jest jednocześnie jednym z wygranych pierwszych aukcji dla OZE.

Farma fotowoltaiczna o mocy 0,96 MW powstanie w Wałczu. Umowa między beneficjentem – Elektrownią Fotowoltaiczną Wałcz Sp. z o.o. – a WFOŚiGW w Szczecinie została podpisana wczoraj.

Farma fotowoltaiczna w Wałczu ma się składać z ponad 3,8 tys. paneli fotowoltaicznych i zajmie powierzchnię przekraczającą 2,2 hektara. Roczny uzysk energii szacuje się na 1,1 GWh.

REKLAMA

Budowa farmy fotowoltaicznej w Wałczu ma kosztować ponad 6,3 mln zł. Wydatki kwalifikowalne to prawie 4,2 mln zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, przyznane w ramach działania 2.10: Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł, wynosi ponad 3,3 mln zł.

REKLAMA

Spółka Elektrownia Fotowoltaiczna Wałcz Sp. z o.o. jest jednocześnie beneficjentem pierwszej aukcji dla nowych projektów OZE o mocy do 1 MW.

Wcześniej WFOŚiGW w Szczecinie podpisał umowę o unijne dofinansowanie na budowę innej farmy fotowoltaicznej, w przypadku której inwestor zapewnił sobie wsparcie w systemie aukcyjnym dzięki wygranej w ostatniej aukcji.

Chodzi o farmę fotowoltaiczną o mocy 0,99 MW w miejscowości Kraśnik Koszaliński znajdującej się w powiecie koszalińskim. Inwestorem jest spółka ES Jutrzenka 2 Sp. z o.o. Koszt tego projektu ma wynieść ponad 4,4 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi ponad 1,9 mln zł.

Wcześniej w siedzibie WFOŚiGW w Szczecinie podpisano ponadto m.in. umowę na unijne dofinansowanie w wysokości prawie 8,4 mln zł, które pozwoli na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,89 MW. Całkowity koszt inwestycji, którą zrealizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Stargardzie, to prawie 12,7 mln zł. Więcej na ten temat w artykule: W Stargardzie powstanie duża elektrownia fotowoltaiczna. 

red. gramwzielone.pl