Google kupi energię z największej farmy PV w Ameryce Płd.

Google kupi energię z największej farmy PV w Ameryce Płd.
Farma fotowoltaiczna El Romero w Chile. Fot. Acciona Energia

Hiszpański koncern energetyczny Acciona uruchomił w Chile farmę fotowoltaiczną o mocy 246 MWp. Teraz, po ukończeniu całej inwestycji, rozpoczęła się produkcja energii, którą częściowo zakontraktował Google.

Farma fotowoltaiczna El Romero Solar o mocy 246 MWp (Acciona podaje też moc nominalną 196 MW) jest największą tego rodzaju instalacją w Ameryce Południowej. Do tej pory największa była, zbudowana również w Chile, farma fotowoltaiczna Finis Terra o mocy 160 MW, która w skali roku ma generować około 400 GWh energii

Farma fotowoltaiczna El Romero Solar, którą hiszpańska Acciona uruchomiła na północy Chile, składa się z około 776 tys. modułów fotowoltaicznych i ma produkować w skali roku przeciętnie 493 GWh energii elektrycznej, która trafi do sieci lokalnego operatora Sistema Interconectado Central.

REKLAMA

Cześć energii produkowanej na farmie fotowoltaicznej El Romero – generowanej z instalacji o łącznej mocy 80 MW – zakontraktował internetowy potentat Google. Tyle ma wystarczyć do całkowitego pokrycia konsumpcji energii przez centrum serwerowe Google, które znajduje się w Chile. Kontrakt między Google i Accioną zawarto do roku 2030 z możliwością przedłużenia na kolejne 5 lat.

Budowa farmy fotowoltaicznej El Romero trwała 13 miesięcy. Inwestycja kosztowała 343 mln dolarów.

REKLAMA

Wkrótce w Ameryce Południowej powinny powstać jeszcze większe farmy fotowoltaiczne. W Brazylii, w północno-wschodnim stanie Piaui, włoski Enel buduje farmę fotowoltaiczną o mocy 292 MW, która ma produkować w skali roku 600 GWh energii elektrycznej.

Ta inwestycja ma kosztować około 300 mln dolarów, a uruchomienie produkcji energii zaplanowano na drugą połowę przyszłego roku. Energia będzie sprzedawana na podstawie zawartej na 20 lat umowy PPA. Jej podpisanie jest efektem aukcji, którą brazylijskie władze przeprowadziły w sierpniu ubiegłego roku.

Google poinformował niedawno, że już w tym roku jego wszystkie biura i centra serwerowe będą zasilane energią produkowaną wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Strategia Google polega na podpisywaniu długoterminowych umów z producentami energii z farm fotowoltaicznych czy wiatrowych. W tym roku każda skonsumowana przez niego kilowatogodzina będzie miała pokrycie w zielonej energii zakupionej w ten sposób. Więcej o inwestycjach Google w sektorze OZE w artykule: Google: 100 proc. energii odnawialnej już w 2017!
 

red. gramwzielone.pl