W Holandii uruchomiono farmę fotowoltaiczną za 40 mln euro

W Holandii uruchomiono farmę fotowoltaiczną za 40 mln euro
Lokalizacja farmy fotowoltaicznej w porcie w Groningen. Fot. Wirsol

W Holandii uruchomiono farmę fotowoltaiczną o mocy 30 MWp. To największa instalacja tego typu, którą do tej pory zrealizowano w tym kraju.

Farma fotowoltaiczna o nazwie Sunport Delfzijl powstała w pobliżu portu w Groningen. Instalacja, które budowa zajęła rok, składa się z około 120 tys. modułów rozlokowanych na terenie około 30 hektarów. Inwestycja kosztowała 40 mln euro.

Coraz wyraźniej widać, że dostęp do zielonej energii jest kluczowy dla lokowania firm w strefie portu w Groningen – komentuje Harm Post, dyrektor spółki zarządzającej portem w Groningen.

REKLAMA

Energię z farmy fotowoltaicznej Sunport Delfzijl kupi holenderski koncern energetyczny Eneco, który sprzedaje energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych m.in. holenderskiemu narodowemu przewoźnikowi kolejowemu Nederlandse Spoorwegen (NS).

Dzięki umowie z Eneco holenderskie koleje już w tym roku mogą pochwalić się, że ich pociągi elektryczne są zasilane wyłącznie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Takie działania wpisują się w strategię energetyczną Holandii. W 2013 r. holenderskie władze zdecydowały, że zwiększą udział OZE w krajowym miksie energetycznym do 14 proc. do roku 2020 oraz do 16 proc. do roku 2023.

Na koniec 2015 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych zainstalowanych w Holandii wynosił 1,485 GW. Holendrzy zainstalowali w 2015 r. systemy fotowoltaiczne o mocy 437 MW, rok wcześniej 302 MW, w 2013 r. – 377 MW, a w roku 2012 – 222 MW.

W 2015 r. instalacje fotowoltaiczne w Holandii wyprodukowały 1,108 mld kWh energii elektrycznej. Według badań przeprowadzonych przez holenderskie stowarzyszenie branży solarnej Holland Solar, przeciętny uzysk energii z fotowoltaiki w Holandii w skali roku wynosi około 0,92 kWh na każdy zainstalowany Wp.

Farmę fotowoltaiczną Sunport Delfzijl zrealizowała firma Wirsol, która ma na swoim koncie budowę m.in. ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 61 MW, która powstała w 2015 r. w Danii. Ta farma fotowoltaiczna, zbudowana na inwerterach SMA i modułach Astroenergy, powstała w położonym nad Morzem Bałtyckim Lerchenborgu i należy do firmy Wircon GmbH. Szacowany roczny uzysk energii elektrycznej to około 60 GWh. 

red. gramwzielone.pl